ملک ,خرید ملک , خرید مسکن , آپارتمان , خرید آپارتمان , خرید ملک در تهران , قیمت آپارتمان سال 95 تهران 09361014411
قیمت آپارتمان سال 95 تهران ، ملک ,خرید ملک , خرید مسکن , آپارتمان , خرید آپارتمان , خرید ملک در تهران ,فروش واحد تجاری در خیابان آزادی , بورس واحد های تجاری مخصوص لوازم پیشرفته پزشکی , دندانپزشکی , مغازه فروش وسایل دندانپزشکی , واحد تجاری اداری وسایل پزشکی و دندانپزشکی , پاساژ تخصصی وسایل پزشکی و دندانپزشکی ، خرید و فروش آپارتمان های اداری در تهران ، بورس تخصصی صنایع پزشکی دندانپزشکی علوم آزمایشگاهی و داروسازی , شرکتهای مواد اولیه , تولید کننده وبازرگانی در رشته های دندانپزشکی ,تجهیزات پزشکی , تجهیزات علوم آزمایشگاهی , داروسازی و زیست فناوری ،آپارتمان اذاری, apartment ,آپارتمان , فروش آپارتمان , خرید آپارتمان , شمال , شمال تهران , فرشته , خیابان فرشته , آپارتمان خیابان آقا بزرگی , خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران , فروش آپارتمان در خیابان فرشته تهران , شمال شهر , تجریش , میدان تجریش ,الهیه , خیابان ولیعصر , خیابان ولیعصر تهران , پارک وی , بلاتر از چهار راه پارک وی , خیابان مقدس اردبیلی , ولنجک , خیابان ولنجک , خیابان آقا بزرگی , خیابان کامران , اداری , آپارتمان سند اداری , قیمت , قیمت آپارتمان

 

بافت فرسوده تهران و پیشنهاد طرح ساخت‌وساز مشارکتی با اهرم «بورس» در این مناطق - 31 فروردین 95


Tehran distressed texture
 

ساخت‌وساز مشارکتی با اهرم «بورس»

کمیته‌ای متشکل از مدیران دولتی و شهری حوزه نوسازی بافت فرسوده تهران، برای حذف دو قفل مزاحم از مسیر ورود سرمایه‌گذاران ساختمانی به مناطق مستعد احداث مسکن ارزان‌قیمت در پایتخت، تصمیم گرفت صندوق «سرمایه‌گذاری تملک و تنظیم مجدد بازار زمین» را راه‌اندازی کند.

 این صندوق که در بازار سرمایه تشکیل خواهد شد، با استفاده از اهرم «بورس»، موانع فعلی بر سر راه ساخت‌وسازهای مسکونی در بافت فرسوده را کنار می‌زند و اجازه اجرای برنامه مدنظر رئیس‌جمهور مبنی‌‌بر «نوسازی مشارکتی در زمین حاصل از تخریب املاک کلنگی» را به سرمایه‌گذاران ساختمانی می‌دهد. به گزارش دنیای اقتصاد ، در حال حاضر «مقاومت اجتماعی» ناشی از عدم تمایل مالکان املاک فرسوده به نوسازی مشارکتی با سازنده از یکسو و همچنین «تنگنای اعتباری» ناشی از ناتوانی بانک‌ها و دولت در پرداخت وام نوسازی کم‌بهره از سوی دیگر، دو عامل بازدارنده ساخت و ساز در بافت فرسوده پایتخت محسوب می‌شود. مالکان بافت فرسوده با نگاه کوتاه‌مدت به موضوع تخریب و نوسازی، به دنبال دریافت پول نقد یا کلید آپارتمان معوض در ازای واگذاری ملک‌شان به سرمایه‌گذار جهت تخریب هستند درحالی‌که در مدل «نوسازی مشارکتی»، واحد معوض در پروسه حداقل دو ساله و بعد از ساخت و تکمیل پروژه، نصیب مالک اولیه می‌شود. علاوه‌بر این چالش، به‌رغم تصویب پرداخت حداقل 100 هزار فقره وام نوسازی با نرخ 10 درصد در سال جاری، تجربه سال‌‌های گذشته عملکرد بانک‌ها نشان می‌دهد طی 6 سال گذشته، فقط 267 هزار فقره وام نوسازی از جانب بانک‌ها پرداخت شده است!

این دو چالش با راه‌اندازی صندوق «سرمایه‌گذاری تملک و تنظیم مجدد بازار زمین» قابل رفع است، به‌طوری‌که با تشکیل این صندوق در بورس، ارزش روز املاک فرسوده به اوراق بهادار تبدیل شده و مالکان در نقش صاحبان اوراق، به عضویت صندوق درمی‌آیند و علاوه‌بر این افراد که تامین‌کننده هزینه زمین پروژه نوسازی هستند، برای تامین هزینه ساخت نیز اوراق یا همان یونیت‌های سرمایه‌گذاری از جانب صندوق در بازار سرمایه منتشر می‌شود و به‌واسطه فروش آنها، منابع مالی جذب پروژه می‌شود. در این صندوق، مالکان بافت فرسوده چنانچه تمایل به خروج از پروژه و دریافت پول از واگذاری ملک داشته باشند، می‌توانند نسبت به فروش اوراق خود در بورس اقدام کنند. بنابراین کل پروژه نوسازی به‌خاطر منافع کوتاه‌مدت یک یا چند مالک، متوقف یا معطل نخواهد شد. در این راستا، کمیته ویژه شناسایی روش نوین تامین مالی بافت فرسوده، راهکار جذب مشارکت بخش خصوصی برای ورود به عرصه نوسازی را «کانال بورسی» معرفی کرد. به دنبال تاکید اخیر حسن روحانی رئیس‌جمهوری برای افزایش سرعت نوسازی بافت فرسوده از طریق یک «مدل مشارکتی» تجربه شده در دنیا، مدیران شهری و دولتی با تشکیل کمیته ویژه برای شناسایی مدل تامین مالی مناسب جهت احیا و نوسازی بافت فرسوده، کانال تامین مالی بورس را پیشنهاد دادند.

این مدل که با استناد به آیین‌نامه اجرایی تبصره (2) ماده (7) قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری مصوب سال 89 از سوی مدیران دولتی پیشنهاد شده است مشخصا به صندوق «سرمایه‌گذاری تملک و تنظیم مجدد بازار زمین وساخت» اشاره دارد که مطابق با آن املاک موجود در بافت فرسوده ارزش‌گذاری شده و معادل ارزش ملک فرد به وی اوراقی به نام «واحد سرمایه‌گذاری» ارائه می‌شود. پس از تکمیل پروژه ساخت‌وساز نیز دارندگان اوراق می‌توانند یا اوراق خود را در بورس بفروشند یا آنکه معادل ارزش اوراق خود یک واحد ساختمان حاصل از تخریب و نوسازی ملک اولیه تحویل بگیرند. این روش تامین مالی از یکسو می‌تواند گره تنگنای مالی سرمایه‌گذاران را رفع کند و از سوی دیگر مالکان بافت فرسوده را با یک نوع اطمینان‌خاطر برای حفظ و البته افزایش سرمایه رو به رو خواهد کرد.

مدیران دولتی با ارائه این مدل معتقدند: به‌دلیل آنکه مالکان خانه‌های بافت فرسوده در این مدل نوسازی در تصمیم‌گیری پروسه ساخت مشارکت دارند انگیزه تخریب و نوسازی میان مالکان افزایش پیدا می‌کند. این در حالی است که مدیران و کارشناسان حوزه نوسازی شهر تهران در بدنه شهرداری معتقدند: اگرچه این مدل نوسازی می‌تواند برای بخشی از محدوده بافت فرسوده مناسب باشد، اما در بخش‌هایی از شهر همچون مناطق جنوبی پایتخت که با «فرسودگی حاد» مواجه است ادبیات مدل پیشنهادی نوسازی با روحیه اقتصادی ساکنان بافت فرسوده همخوانی ندارد. به گفته کارشناسان حوزه نوسازی مطابق با تجربه سال‌های گذشته، مالکان بافت فرسوده عمدتا به مدل نوسازی از نوع کوتاه‌مدت گرایش دارند، اما مدل تامین مالی از کانال بورس که در حال حاضر پیشنهاد شده است بلندمدت است که روند اقناع مالکان بافت فرسوده را برای ورود به این حوزه سخت می‌کند.  مطابق با آخرین آمار در حال حاضر 76 هزار هکتار از مساحت کشور بافت فرسوده است که جمعیتی بالغ بر 11 میلیون نفر در آن سکونت دارد. از این رو نوسازی بافت فرسوده (محدوده‌هایی از شهر که دارای سه شرط ریزدانگی، نفوذناپذیری و ناپایداری هستند) یکی از اهداف مهم مسوولان دولتی و شهری طی چند دهه اخیر بوده است. به گونه‌ای که در طرح جامع شهر تهران نیز تاکید شده است که سالانه باید 5 درصد از مساحت 3 هزار و 700 هکتاری بافت فرسوده پایتخت نوسازی شود.

برای دستیابی به این هدف در سال‌های گذشته طرح‌های متعددی از سوی مدیران شهری و دولتی به حیطه اجرا درآمد. به عنوان مثال سازمان نوسازی شهر تهران در گذشته‌ای نه‌‌چندان دور، در نقش کارفرما چند طرح ساختمانی با ظرفیتی نزدیک به 5 هزار واحد مسکونی در چند منطقه جنوب شهر، در محله‌های فرسوده اجرا و احداث کرد. طرح «فروش ‌متری مسکن» از دیگر مدل‌های اجراشده نوسازی محلات بافت فرسوده در پایتخت بود که اواسط دهه 80 آغاز شد اما اجرایی شدن این طرح‌ها به‌دلیل اشکالاتی که در شیوه اجرای آنها وجود داشت نتوانست به‌طور کامل نوسازی بافت فرسوده را موجب شود. با وجود ارزیابی و اجرای طرح‌های مختلف نوسازی، طی این سال‌ها بافت فرسوده شهر تهران به عنوان شهر پیشرو در نوسازی بافت فرسوده فقط 36 درصد از مساحت 3 هزار و 700 هکتاری آن احیا و بازسازی شده است.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری نیز اخیرا با توجه به اهمیت این موضوع، خواستار جذب مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای نوسازی بافت فرسوده شد. همزمان با این تاکید، در سازمان نوسازی شهر تهران کمیته ویژه‌ای متشکل از مدیران شهری و دولتی برای ارائه مدل جدید تامین مالی در بافت فرسوده جهت جذب مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تشکیل شد. در این کمیته در ابتدا تفاهم اولیه‌ای میان مدیران شهری و دولتی برای حذف نرخ سود تسهیلات ساخت مسکن ارزان‌قیمت در محدوده بافت فرسوده انجام شد. مطابق با این تفاهم، نرخ سود تسهیلات 50 میلیون تومانی ساخت برای شهر تهران که تاکنون معادل 20 درصد پیش‌بینی شده بود با یارانه پرداختی از دو طرف دولت و شهرداری حذف خواهد شد. به این معنا که 10 درصد از نرخ سود این تسهیلات از طرف دولت و از محل بودجه، به بانک‌ها یارانه پرداخت می‌شود و 10 درصد دیگر شهرداری از طریق بانک شهر به‌عنوان یارانه نرخ سود به بانک‌ها پرداخت خواهد کرد. البته سهم دولت از بابت یارانه سود سال گذشته تصویب شد، اما سهم شهرداری قرار است به‌زودی تصویب شود. به این ترتیب تسهیلات ساخت مسکن ارزان‌قیمت عملا به وام قرض‌الحسنه برای سازنده‌ها تبدیل خواهد شد. از سوی دیگر مدیران دولتی در این کمیته ویژه با استفاده از تبصره دو ماده 7 قانون حمایت از احیا و نوسازی بافت فرسوده شهری سرمایه‌گذاری در صندوق‌های زمین و ساختمان را کلید رفع گره تامین مالی نوسازی بافت فرسوده از طریق بخش خصوصی عنوان کردند.

نقشه راه مدل جدید تامین مالی
سلمان خادم المله، کارشناس اقتصادی در توضیح راهکار پیشنهادی جدید تامین مالی در بافت فرسوده این‌گونه توضیح می‌دهد که پیشنهاد مشخص در این کمیته برای عبور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی از تنگناهای مالی، ایجاد «صندوق سرمایه‌گذاری تملک و تنظیم مجدد زمین و ساخت» است. مشابه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان است. او با استناد به ماده قانونی این موضوع در قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت فرسوده گفت: در آیین‌نامه اجرایی تبصره (2) ماده (7) قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری مشخصا به صندوق سرمایه‌گذاری تملک و تنظیم مجدد قطعه‌بندی زمین (که ساز و کار بسیار مشابهی با پیشنهاد ارائه شده دارد) برای بخشی از تامین مالی نوسازی بافت‌های فرسوده اشاره شده است.

او ادامه داد: در صندوق سرمایه‌گذاری تملک و تنظیم مجدد زمین و ساخت، املاک موجود در بافت فرسوده ارزش‌گذاری شده و معادل ارزش ملک فرد (با هدف مشارکت وی در پروژه) به وی اوراقی به نام «واحد سرمایه‌گذاری» داده می‌شود. این اوراق جزو اوراق بهادار قابل معامله بوده و می‌توان آن را به‌عنوان وثیقه نزد بانک گذاشت و اقدام به اخذ وام (مثلا برای تامین ودیعه مسکن مالک بافت فرسوده طی دوره ساخت بافت فرسوده) کرد یا در بازار بورس یا فرابورس آن را فروخت. سپس برای تامین مالی نوسازی آن بافت به عموم مردم، در بازار سرمایه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق را فروخت. خادم‌المله با بیان اینکه مشارکت مالکان در فرآیند تصمیم‌گیری منجر به ایجاد انگیزه در آنها برای تخریب و نوسازی خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به سازوکارهای تعریف شده در این صندوق‌ها، دارندگان این اوراق (اعم از ساکنان بافت و عموم سرمایه‌گذاران) در فرآیند ساخت و تصمیماتی که در این صندوق گرفته می شود، حق رای دارند و می‌توانند در چارچوب مقررات اعمال نظر کنند. پس از ساخت پروژه، دارندگان این اوراق یا می‌توانند اوراق خود را در بازار بورس بفروشند یا با تحویل اوراق (به شرط برابر بودن ارزش) یک واحد ساختمانی آماده تحویل بگیرند. او افزود: سرمایه‌گذاری در این اوراق برای هر دو گروه سرمایه‌گذار، هم به دلیل نو‌شدن بافت و افزایش امکانات و هم به دلیل افزایش معمول قیمت زمین در هر سال، با ارزش افزوده اقتصادی همراه خواهد بود. این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: بحث نوسازی بافت‌های فرسوده از مسائل مهم روز و از دغدغه‌های اصلی مدیران شهری و دولتی است. ضمن آنکه تاکید اخیر رئیس‌جمهوری در دیدار با مدیران بنیاد مسکن و تشکیل کارگروه‌های تخصصی در شهرداری تهران، مبنی بر نوسازی بافت‌های فرسوده، نشان‌دهنده سطح اهمیت و توجه به این مقوله مهم است. او اضافه کرد: البته نوسازی بافت‌های فرسوده دارای ابعاد مختلف و بسیار پیچیده‌ای است که هم باید به آثار اجتماعی و فرهنگی آن توجه داشت و هم به مباحث اقتصادی و تامین مالی آن. از این‌رو در این حوزه به نظر می‌رسد امکان کاهش هزینه‌های مربوط به مجوزها و پرداخت وام‌های کم‌بهره یا بدون بهره برای کمک به تامین مالی نوسازی بافت‌های فرسوده به جذابیت این راهکار برای تامین مالی اضافه می‌کند.

ملاحظه روحیه اقتصادی ساکنان بافت فرسوده
اگرچه مدیران حوزه نوسازی مدل پیشنهادی تامین مالی در بافت فرسوده از کانال بورس را روشی استاندارد و عملیاتی در سایر محدوده‌های شهری می‌دانند اما معتقدند این روش تامین مالی به دلایلی نمی‌تواند در مالکان خانه‌های فرسوده انگیزه ایجاد کند، چراکه این روش تامین مالی در یک پروسه زمانی بلندمدت اتفاق خواهد افتاد که با روحیه اقتصادی مالکان بافت فرسوده سازگاری ندارد. به گفته کارشناسان حوزه نوسازی در محدوده بافت فرسوده (به‌ویژه مناطقی از بافت که دارای فرسودگی حاد هستند و تمرکز مسوولان دولتی و شهری بر نوسازی آنها قرار دارد) با املاک ریزدانه (بعضا کمتر از 30 متر زیربنا) و تعداد زیادی از مالکان روبه‌رو هستیم که در پذیرش مدل‌های جدید نوسازی املاک فرسوده که در یک پروسه زمانی بلندمدت اتفاق می‌افتد تردید دارند. از این رو توجیه کردن تعداد زیادی از مالکان برای مشارکت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری تملک و تنظیم مجدد زمین و ساخت دشوار خواهد بود و نهایتا می‌تواند این مدل را در اجرا با مشکل همراه کند. کارشناسان حوزه نوسازی در مقابل مدل نوسازی دیگری را با استفاده از تجارب بهسازی و نوسازی بین‌المللی پیشنهاد می‌دهند که بر مبنای ایجاد و احیای زیرساخت‌ها، افزایش ظرفیت‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی، تجهیز ظرفیت‌های توسعه محلی و نهایتا ایجاد انگیزه توسعه در جامعه محلی قرار دارد. از دیدگاه آنها پنج مشوق برای جذب مشارکت بخش خصوصی برای ورود به حوزه نوسازی بافت فرسوده نیاز است. این مشوق‌ها شامل: تشکیل صندوق‌های ذخیره توسعه شهری در نواحی دارای بافت فرسوده و تامین اعتبار آنها از محل ارزش‌های مازاد پروژه‌های انتفاعی تحت مدیریت نهاد عمومی، معافیت چندساله از مالیات مستقیم فعالیت‌های ساخت و ساز در بافت فرسوده، بهره‌مندی از امکان جابه‌جایی حقوق توسعه بین نواحی دارای بافت فرسوده و نواحی با فعالیت ارزش‌افزای شهری، امکان ارائه تعهد خرید پارکینگ‌های احداثی در بافت فرسوده از محل ذخایر صندوق‌های ذخیره توسعه محلی و تامین اعتبارات لازم جهت بازخرید کاربری‌های غیرانتفاعی خدماتی از محل ذخایر صندوق‌های توسعه محلی است. کارشناسان حوزه نوسازی معتقدند در صورت تصویب این مشوق می‌توان انتظار داشت بخش گسترده‌تری از عرصه بافت فرسوده با سرعت متناسب‌تری نوسازی شود.
ارسال به توییتر
 

اخبار مرتبط

 
 
 
  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    
 
----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان
 
 

 

خوش آمدید : فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران : جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 02166122699 – 02166122692 -09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-1 فروش آپارتمان سند اداری و واحدهای , مغازه , تجاری در خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-5 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر کلیه شرکت ها اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 66122699 – 66122692 - 66120538-09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa رامسر- آپارتمان - فروش -خرید - آپارتمان اجاره ای - آپارتمان فروشی . + الهیه - املاک - باغ فروشی - تهیه مسکن - خرید آپارتمان - خرید خانه - رهن اجاره - رهنی - زعفرانیه . - زمین صنعتی - زمین فروشی - سوله - فردیس - فرمانیه - فروش آپارتمان - فروش خانه - فروش ویلا - فروش کلنگی . - فروشی - محمودیه - مسکن - مشارکت در ساخت - مشاورین املاک - مغازه - ملک - نیاوران - کارخانه - کرج - کلنگی - یوسف آباد - قیمت آپارتمان در تهران , قیمت آپارتمان در تهران همشهری , قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار , قیمت آپارتمان در تهرانپارس , قیمت آپارتمان در کیش , قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان , قیمت آپارتمان , جدول قیمت آپارتمان در تهران , جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , جدول افزایش قیمت مسکن مهر , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول , قيمت مسكن در تهران , قيمت مسكن در سال 94 , قیمت آپارتمان در تجریش , قیمت آپارتمان در شمال تهران , قیمت خانه در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال شرق تهران , اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/ #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa

ادامه مطلب ...

 

نرخ خرید و فروش روز املاک پایتخت : قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در خیابان شریعتی ، منطقه 1 ، جردن ، لویزان ، خیابان ولیعصر ، میدان رسالت و متراژهای مختلف در مناطق 22 گانه تهران 30 فروردین 95


نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

مظنه آپارتمان در خیابان شریعتی؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-علی کیوان پناه: آنچه در زیر می آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان در خیابان دکتر شریعتی تهران می باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:

 
جدول معاملات انجام شده آپارتمان در خیابان دکتر شریعتی تهران
ارسال به توییتر
 

کلید واژه ها

 قیمت مسکن  تهران

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

مظنه آپارتمان در منطقه1 شهر تهران؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-lمرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه 1 تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:

 
 
 قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه 1 تهران
ارسال به توییتر
 

کلید واژه ها

 ‌ قیمت مسکن  ‌ تهران

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

قیمت واحد مسکونی در خیابان ولیعصر؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-نقی کاظمی پور: آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان در خیابان ولیعصر تهران می‌باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد:

 
 
جدول معاملات انجام شده آپارتمان در خیابان ولیعصر تهران
ارسال به توییتر
 
 

کلید واژه ها

 ‌ قیمت مسکن  ‌ تهران

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

مظنه آپارتمان حوالی میدان رسالت؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در حوالی میدان رسالت تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:

 
 
قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در حوالی میدان رسالت تهران
ارسال به توییتر
 
 

کلید واژه ها

 ‌ قیمت مسکن  ‌ تهران

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

مظنه لوکس‌ترین آپارتمان‌های تهران؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده 15 آپارتمان گران شمال تهران شامل مناطق یک تا چهار است که در فروردین ماه سال 95 معامله شده است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد:

 
 جدول معاملات انجام شده 15 آپارتمان گران شمال تهران
 
ارسال به توییتر
 

کلید واژه ها

 ‌ قیمت مسکن  ‌ تهران

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

مظنه آپارتمان در منطقه جردن؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در جردن تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک می باشد:

 
قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در جردن تهران
 
ارسال به توییتر
 
 

کلید واژه ها

 ‌ قیمت مسکن  ‌ تهران

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

آپارتمان در منطقه لویزان چند؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-نقی کاظمی پور: آنچه در زیر می آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه لویزان می باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:

 
 
جدول معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه لویزان
ارسال به توییتر
 

کلید واژه ها

 ‌ قیمت مسکن  ‌ تهران

اخبار مرتبط

 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

مظنه آپارتمان‌های 50 متری تهران؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-محمود باقری: آنچه در زیر می آید جدول قیمت آپارتمان‌های 50 متری در مناطق 22 گانه شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:

 
 
جدول قیمت آپارتمان‌های 50 متری در مناطق 22 گانه شهری تهران
ارسال به توییتر
 

کلید واژه ها

 ‌ تهران  قیمت مسکن

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

آپارتمان در شرق تهران چند؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-محمود باقری: آنچه در زیر می آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان در شرق تهران می باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:

 
 
جدول معاملات انجام شده آپارتمان در شرق تهران
ارسال به توییتر
 

کلید واژه ها

 ‌ قیمت مسکن  ‌ تهران

اخبار مرتبط

رخ خرید و فروش املاک پایتخت

با 100میلیون کجا می‌توان‌ خانه‌ خرید؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-نقی کاظمی پور: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در مناطق مختلف شهری تهران است که می توان با 100 میلیون تومان خرید. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد.

 
 
جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در مناطق مختلف شهری تهران
 
ارسال به توییتر
 

کلید واژه ها

 ‌ قیمت مسکن  ‌ تهران

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

مظنه آپارتمان نزدیک ایستگاه مترو؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-علی کیوان پناه: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان نزدیک به ایستگاه های مترو در مناطق مختلف شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:

 
قیمت معاملات انجام شده آپارتمان نزدیک به ایستگاه های مترو در مناطق مختلف شهری تهران
 
ارسال به توییتر
 
 

کلید واژه ها

 ‌ قیمت مسکن  ‌ تهران

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

آپارتمان سه خوابه در تهران چند؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان سه خوابه در مناطق مختلف شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:

 
 
قیمت معاملات انجام شده آپارتمان سه خوابه در مناطق مختلف شهری تهران
ارسال به توییتر
 

کلید واژه ها

 ‌ قیمت مسکن  ‌ تهران

اخبار مرتبط

  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    
 
----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان
 
 
 
 

 

خوش آمدید : فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران : جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 02166122699 – 02166122692 -09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-1 فروش آپارتمان سند اداری و واحدهای , مغازه , تجاری در خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-5 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر کلیه شرکت ها اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 66122699 – 66122692 - 66120538-09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa رامسر- آپارتمان - فروش -خرید - آپارتمان اجاره ای - آپارتمان فروشی . + الهیه - املاک - باغ فروشی - تهیه مسکن - خرید آپارتمان - خرید خانه - رهن اجاره - رهنی - زعفرانیه . - زمین صنعتی - زمین فروشی - سوله - فردیس - فرمانیه - فروش آپارتمان - فروش خانه - فروش ویلا - فروش کلنگی . - فروشی - محمودیه - مسکن - مشارکت در ساخت - مشاورین املاک - مغازه - ملک - نیاوران - کارخانه - کرج - کلنگی - یوسف آباد - قیمت آپارتمان در تهران , قیمت آپارتمان در تهران همشهری , قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار , قیمت آپارتمان در تهرانپارس , قیمت آپارتمان در کیش , قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان , قیمت آپارتمان , جدول قیمت آپارتمان در تهران , جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , جدول افزایش قیمت مسکن مهر , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول , قيمت مسكن در تهران , قيمت مسكن در سال 94 , قیمت آپارتمان در تجریش , قیمت آپارتمان در شمال تهران , قیمت خانه در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال شرق تهران , اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/ #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa

ادامه مطلب ...

 

یک مقایسه قیمتی برای آپارتمان های نوساز و آپارتمان های قدیمی‌ساز (7 تا 12 سال) بر اساس آمار آپارتمان های فروخته شده در دو ماه گذشته - 30 فروردین 95


Old and new apartments
 

مقایسه قیمت آپارتمان نوساز و قدیمی در تهران

جدیدترین اطلاعات دریافتی از بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد اختلاف قیمت آپارتمان‌های قدیمی 7 تا 12 سال ساخت نسبت به آپارتمان‌های نوساز بسته به منطقه و امکانات بنا بین 400 هزار تا 2 میلیون تومان در هر متر مربع است.

گزارش از بازار خانه‌های نوساز و قدیمی‌ساز شهر تهران نشان می‌دهد کفه ترازو مقدار اندکی به سمت خانه‌های قدیمی‌ساز سنگینی می‌کند که می‌تواند ناشی از اختلاف قیمت خانه‌های نوساز با قدرت خرید متقاضیان باشد. از ابتدای سال جاری تا روز 29 فروردین ماه 306 مورد آپارتمان نوساز در تهران به فروش رسیده و در همین مدت 393 مورد آپارتمان قدیمی‌ساز (7 تا 12 سال) فروخته شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، مظنه قیمت برخی خانه های نوساز و قدیمی ساز فروخته شده طی دو ماه اخیر در محله‌های مختلف شهر تهران در جدول زیر آمده است: (قیمت‌ها بر حسب تومان است)

محله متراژ نوساز قدیمی ساز(7 تا 12 سال)
مهرآباد جنوبی 50 متر 130 میلیون 116 میلیون
تهرانپارس 61 متر 253 میلیون 210 میلیون
حکیمیه 60 متر 234 میلیون 192 میلیون
ولنجک 110 متر یک میلیارد و 136 میلیون یک میلیارد و 45 میلیون
سعادت آباد 115 متر 928 میلیون 690 میلیون
اختیاریه 113 متر 847 میلیون 580 میلیون
پونک 112 متر 727 میلیون 550 میلیون
جنت آباد 112 متر 565 میلیون 482 میلیون
یوسف آباد 110 متر 880 میلیون 680 میلیون
کارون 65 متر 221 میلیون 150 میلیون
منیریه 70 متر 266 میلیون 185 میلیون
تهران نو - شورا 70 متر 305 میلیون 291 میلیون
آهنگ - مینایی 59 متر 204 میلیون 153 میلیون
افسریه 62 متر 188 میلیون 142 میلیون
تهرانسر 77 متر 253 میلیون 187 میلیون

 

 تمایل به خرید مسکن قدیمی‌ساز نشان می‌دهد که توان متقاضیان مصرفی به قیمت این خانه‌ها نزدیک‌تر است که البته بعد از اینکه شورای پول و اعتبار در 12 اسفندماه سال گذشته سقف وام خانه اولی‌ها را از 80 به 160 میلیون تومان رساند و سن بنا را از 7 سال به 15 سال افزایش داد احتمالا بازار آپارتمان‌های قدیمی‌ساز در آینده رونق بیشتری پیدا کند.

اما اگر قصد دارید خانه‌ای با قیمت کمتر از متری 2 میلیون تومان در پایتخت بخرید باید بیشتر در محله‌های جنوب شرق، جنوب و جنوب غرب تهران به دنبال خانه‌های با قدمت 7 سال و بالاتر بگردید. در محله‌های دامپزشکی، بریانک، مهرآباد جنوبی، آذری، گمرک، شمشیری، زنجان، سلسبیل، شبیری، هاشمی، کارون، جوادیه، یافت آباد، عبدل آباد، خلیج فارس در جنوب غرب و محله‌های خاک سفید، افسریه، مسعودیه، مشیریه، کیانشهر، آهنگ، اتابک، بی سیم، سلیمانیه، شوش، در شرق تهران می‌توان خانه‌هایی با قیمت کمتر از 2 میلیون تومان در هر متر مربع خریداری کرد.

بنابراین گزارش در اسفندماه سال 1394 تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 13.1 هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 8.5 درصد کاهش نشان داد. هم‌چنین متوسط قیمت مسکن شهر تهران در اسفندماه 4.2 میلیون تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 3.9 درصد افزایش داشت.

ارسال به توییتر
 

کلید واژه ها

 مسکن  آپارتمان

اخبار مرتبط

  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    
 
----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان
 
 

 

خوش آمدید : فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران : جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 02166122699 – 02166122692 -09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-1 فروش آپارتمان سند اداری و واحدهای , مغازه , تجاری در خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-5 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر کلیه شرکت ها اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 66122699 – 66122692 - 66120538-09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa رامسر- آپارتمان - فروش -خرید - آپارتمان اجاره ای - آپارتمان فروشی . + الهیه - املاک - باغ فروشی - تهیه مسکن - خرید آپارتمان - خرید خانه - رهن اجاره - رهنی - زعفرانیه . - زمین صنعتی - زمین فروشی - سوله - فردیس - فرمانیه - فروش آپارتمان - فروش خانه - فروش ویلا - فروش کلنگی . - فروشی - محمودیه - مسکن - مشارکت در ساخت - مشاورین املاک - مغازه - ملک - نیاوران - کارخانه - کرج - کلنگی - یوسف آباد - قیمت آپارتمان در تهران , قیمت آپارتمان در تهران همشهری , قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار , قیمت آپارتمان در تهرانپارس , قیمت آپارتمان در کیش , قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان , قیمت آپارتمان , جدول قیمت آپارتمان در تهران , جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , جدول افزایش قیمت مسکن مهر , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول , قيمت مسكن در تهران , قيمت مسكن در سال 94 , قیمت آپارتمان در تجریش , قیمت آپارتمان در شمال تهران , قیمت خانه در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال شرق تهران , اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/ #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa

ادامه مطلب ...

 

آیا بازار مسکن رونق می گیرد ؟ کسی نمی تواند جواب دهد - پیش بینی ها برای سال 95 خیلی متفاوت است - 30 فروردین 95


Housing boom
 

اختلاف نظرهای مسکنی

عاقبت مسکن چه می‌شود؟

با وجود پیش‌بینی‌هایی که این روزها از بازار مسکن صورت می‌گیرد، اختلاف‌ نظرهای زیادی در خصوص زمان خروج از رکود بخش مسکن در میان کارشناسان مشاهده می‌شود.

 این روزها پیش‌بینی‌های زیادی در خصوص وضعیت بازار مسکن در سال 95 وجود دارد، برخی معتقدند که وضعیت بازار تا پایان نیمه اول سال بهتر خواهد شد، اما در مقابل برخی بر این باورند که حتی تا پایان سال هم اتفاقی در بخش مسکن نخواهد افتاد و این بازار به رکود خود ادامه خواهد داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، بسیاری از کارشناسان نیز می‌گویند شاید در سال 95 بازار مسکن بهتری در مقایسه با سال‌های گذشته داشته باشیم، اما با این وجود باز هم به دوره رونق بخش مسکن وارد نخواهیم شد و شاید سال 96 سال شکوفایی مسکن باشد.

عده‌ای بر این باورند که رسیدن به دوره رونق همراه با افزایش قیمت خواهد بود، چرا که این دو مفهوم به موازات هم حرکت می‌کنند، اما در مقابل برخی عقیده دارند که افزایش قیمت مسکن لازمه رسیدن به رونق واقعی نیست و بازار مسکن در صورتی شکوفا می‌شود که تورمی در آن وجود نداشته باشد.

سال 95، سال پایان یا ادامه رکود؟
در این میان برخی از کارشناسان عقیده دارند که در سال 95 به رونقی در معاملات مسکن دست خواهیم یافت، اما در مقابل برخی دیگر بر این باورند که با وضعیت موجود تا پایان سال هم اتفاق خاصی در بخش مسکن نخواهد افتاد.

چندی پیش محمد وطن‌پور یکی از کارشناسان مسکن گفت: علاوه بر هر موقعیت اقتصادی دیگری، اگر نرخ سود بانکی کاهش پیدا کند و اشخاص به خرید مسکن روی آورند و اگر واحدی دارند به فروش آن با قیمت‌های معقول‌تر فکر کنند در نتیجه تا پایان نیمه اول سال 95 میزان معاملات مسکن افزایش می‌یابد.

همچنین حسام عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: پیش‌بینی ما این است که در شش ماه اول سال 95 فاز اول خروج از رکود را پشت سر خواهیم گذاشت و بازار مسکن از نظر حجم معاملات بهتر خواهد شد.

این در حالی است که کیوان شادمان اظهار کرد: در ماه‌های آینده تعداد معاملات مسکن افزایش پیدا می‌کند، اما این افزایش معاملات به آن میزان نیست که بگوییم وارد دوره رونق خواهیم شد، بلکه تنها می‌توانیم بگوییم که سالی بهتر از سال 93 و 94 را در بخش مسکن خواهیم داشت؛ اما به رونقی که دنبال آن هستیم نمی‌رسیم و احتمالاً در سال 96 این رونق حاصل خواهد شد و بازار مسکن از رکود خارج می‌شود.

همچنین احمدرضا سرحدی گفت: تصور من این بود که در نیمه دوم سال 95 وارد دوره رونق می‌شدیم، اما الان چنین تصوری ندارم و فکر نمی‌کنم که تا پایان سال هم اتفاقی بیفتد.

تکلیف قیمت مسکن چه می‌شود؟
برخی از کارشناسان معتقدند که تا پایان سال 95 هیچ گونه افزایش قیمتی را در بخش مسکن مشاهده نخواهیم کرد، این در حالی است که برخی بر این باورند که افزایش معاملات همراه با افزایش قیمت خواهد بود.

چند روز گذشته نیز بیت‌الله ستاریان بیان کرد: به محض اینکه آثار برجام ظاهر شود و بخش اقتصادی ما به حرکت در بیاید، تقریباً می‌توان گفت که در نیمه‌های دوم سال احتمال رونق در بخش ساختمان و سایر بخش‌ها وجود دارد.

او تصریح کرد: ما در نیمه دوم سال چهار افزایش خواهیم داشت، افزایش تولید، افزایش سرمایه‌گذاری، افزایش قیمت و افزایش خرید و فروش یعنی معاملات مسکن.

همچنین علیرضا قهاری یکی از اعضای هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: موضوعی که کمک می‌کند تا ما کمی به رونق مسکن و ساخت‌وساز امیدوارتر باشیم افراد نیازمند به مسکن هستند، بنابراین شاید آن بخش از ساخت‌وساز که به منظور سرمایه‌گذاری انجام می‌شود رونقی نداشته باشد، اما می‌توانیم بگوییم که رونق در بخشی که نیازهای جامعه و نیازهای متقاضیان است صورت می‌گیرد و حرکت‌های آن در نیمه دوم سال قابل پیش‌بینی است و به دنبال این رونق ممکن است حدود 10 درصد در بخش ساخت‌وساز افزایش قیمت داشته باشیم که به دنبال آن شاهد افزایش قیمت در بازار مسکن نیز خواهیم بود.

اما برخلاف نظر این کارشناسان، رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: در شش ماه دوم پیش‌بینی به این صورت است که فضای رشد معاملات بهتر از شش ماه اول خواهد شد و با توجه به اجرایی شدن سیاست‌های دولت و تسهیلات بانک‌ها، حجم معاملات بیشتر خواهد شد و ما شاهد رونق بیشتر معاملات مسکن خواهیم بود و رونق به بازار مسکن بازخواهد گشت، البته این رونق به مفهوم گرانی نیست، لذا ما پیش‌بینی گرانی و افزایش قیمت را نمی‌کنیم، اما پیش‌بینی این است که شاهد رونق در شش ماه دوم سال خواهیم بود و در شش ماه دوم سال 95 می‌توانیم بگوییم که در حال خروج از رکود هستیم.

بنابراین با وجود این همه تناقض در میان نظر کارشناسان مسکن، باز هم سوال‌های زیادی درباره وضعیت این بازار وجود دارد؛ اینکه تا پایان سال بازار مسکن رونق می‌گیرد؟ در صورت رسیدن به رونق قیمت‌ها افزایش می‌یابد؟ و سوال‌های بسیار دیگری که شاید دلیل مبهم بودن‌شان عدم وجود برنامه‌ای دقیق در بخش مسکن است.

ارسال به توییتر
 
 

کلید واژه ها

 مسکن

اخبار مرتبط

معاون وزیر راه و شهرسازی تحلیل کرد

رونق بازار مسکن از نیمه دوم سال 95

آن‌طور که از شواهد بازار مسکن و همچنین تجربه دوره‌های رکود و رونق از یک طرف و چشم‌انداز اقتصاد کلان کشور به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل موثر بر بازار مسکن برمی‌آید نقطه شروع رونق در بازار معاملات مسکن را می‌توان پایان نیمه اول سال ۹۵ (به‌طور دقیق‌تر از مردادماه – مصادف با پایان ماه رمضان) پیش‌بینی کرد.

حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در یادداشتی نوشت: در واقع وضعیت قیمت مسکن با آغاز دوره رونق به گونه‌ای است که پیش‌بینی می‌شود، افزایش ملایم قیمت‌ها همزمان با شروع دوره رونق را شاهد باشیم البته این افزایش جهش گونه نخواهد بود و حداکثر در حد تورم عمومی است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، بر مبنای شواهد ذکر شده به احتمال زیاد نقطه شروع شیب مثبت ساخت و ساز هم از نیمه اول سال 95 خواهد بود و کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند محرک مناسبی برای افزایش سرمایه‌گذاری و تسریع رونق در بازار مسکن و ساخت‌وساز باشد هر چند نرخ دو درصدی کاهش یافته طی دو ماه اخیر به تنهایی کافی نبوده و این اثرگذاری زمانی محسوس‌تر است که نرخ سود باز هم به‌طور موثر و متناسب با کاهش تورم در کشور کاهش یابد.

گزینه‌های برتر سرمایه‌گذاری ملکی در سال 95 متناسب با شرابط روز و پیش‌بینی‌های آتی ابتدا در حوزه ساخت و سازهای مسکونی آن هم در بخش مسکن اقشار متوسط است و در سایر حوزه‌ها ساخت‌وساز اداری و سرمایه‌گذاری برای ساخت واحدهای اداری توصیه می‌شود. همچنین بهترین مکان سرمایه‌گذاری در بخش مسکن اقشار متوسط در بافت‌های فرسوده شهری و ساخت‌وسازهای اداری در مناطق تجاری درون شهرها و کلانشهرها برآورد می‌شود. در مورد میزان نوسان قیمت مسکن و ساختمان در سال آینده، هم می‌توان گفت به هیچ وجه بازار مسکن و ساختمان در سال 95 جهش قیمتی نخواهد داشت و همان‌طور که گفته شد با رد احتمال جهش، افزایش قیمت از تورم عمومی فراتر نخواهد رفت.

به هر حال افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن به‌عنوان یکی از سیاست‌های اساسی وزارت راه و شهرسازی در راستای افزایش قدرت خرید متقاضیان که در اواخر اسفندماه با موافقت بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار به تصویب رسید کمک بسیار موثری جهت خانه‌دار شدن و تبدیل تقاضای موجود در بازار مسکن به تقاضای موثر است.

آمارها و اطلاعات موجود از میزان استقبال از این تسهیلات حاکی است تاکنون استقبال نسبتا خوبی از این تسهیلات صورت گرفته است و تعداد قابل‌توجهی از متقاضیان برای ثبت نام در صندوق پس‌انداز مسکن یکم به بانک مسکن مراجعه کرده‌اند، البته برای برآورد میزان دقیق استقبال مراجعه‌کنندگان به زمان بیشتری نیاز است و حداقل باید تا پایان بهار برای اینکه گفته شود وام از سوی چند درصد از گروه‌های هدف مورد استقبال واقع شده است صبر کنیم.

با این حال، وزارت راه و شهرسازی که از ابتدای تصدی دولت یازدهم افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن با اتکا به نظام پس‌انداز را در دستور کار خود قرار داده است، نهایتا اواخر اسفند 94 با تصویب این مصوبه سطح پوشش‌دهی وام از قیمت مسکن را به حد مطلوبی افزایش داد. کارشناسان و فعالان بازار مسکن بعضا این ادعا را مطرح می‌کنند که بازپرداخت اصل وام و نرخ سود آن در قالب اقساط ماهانه از توان مالی گروه هدف یعنی زوج‌های جوان خانه اولی خارج است، اما وزارت راه وشهرسازی و بانک مرکزی در یک اقدام مشترک به‌طور غیررسمی اعلام کردند اگر در سنوات و ماه‌های اخیر مشکل مسکن خانوارهای طبقات متوسط، کمبود و در واقع ضعف پوشش‌دهی وام مسکن از هزینه‌های خرید یک آپارتمان است، امروز می‌توان گفت این ضعف تا حد زیادی برطرف شده است.

ضمن اینکه با طراحی سازوکارهای دیگری از جمله وام 100 میلیون تومانی از محل اوراق خرید حق‌تقدم دریافت تسهیلات سایر متقاضیان نیز می‌توانند از سایر فرمول‌ها برای دریافت وام استفاده کنند. آنچه در حال حاضر اهمیت اساسی دارد آن است که حباب قیمتی مسکن هم‌اکنون کاملا خالی شده است و پس‌از این کاهش قیمت که در دهه‌های اخیر بی‌سابقه بوده است، پیش‌بینی می‌شود رونق مسکن از نیمه دوم امسال قطعا آغاز شود. قیمت فعلی مسکن با لحاظ کردن تورم سال‌های اخیر، به نرخ سال 89 بازگشته است، رکود مسکن به پایان رسیده است و ما از این پس تا نیمه دوم سال 95 آغاز دوران رونق را پیش‌بینی می‌کنیم. به همین علت انبوه‌سازان به‌خصوص طی یک سال و نیم گذشته فروش واحدهای آپارتمانی خود را متوقف کرده‌اند و منتظرند آینده بازار مسکن را ببینند.

ارسال به توییتر
 
 

اخبار مرتبط

مسکن رونق گرفت

رییس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید براینکه کاهش نرخ سود بانکی به نفع کل اقتصاد تولید و ساخت و ساز مسکن است گفت: مراجعات مردمی به بنگاه‌های مسکن از نیمه دوم فروردین افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل ازاعتماد ، حسام عقبایی در پاسخ به این سوال که اکثر سازندگان مسکن به دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن و سمت تقاضا سرمایه‌های خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کرده‌اند و سودهای مناسب باعث شده وارد عرصه ساخت و ساز نشوند، گفت: به هر حال نرخ سود بانکی نقش مهم و بسزایی در بازار مسکن دارد به همین دلیل هرقدر نرخ سود بانکی کاهش یابد هم به نفع اقتصاد کلان کشور و هم ساخت و ساز مسکن خواهد بود.
ارسال به توییتر
 
 

کلید واژه ها

 مسکن  مشاور املاک

اخبار مرتبط

  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    
 
----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان
 

 

خوش آمدید : فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران : جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 02166122699 – 02166122692 -09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-1 فروش آپارتمان سند اداری و واحدهای , مغازه , تجاری در خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-5 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر کلیه شرکت ها اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 66122699 – 66122692 - 66120538-09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa رامسر- آپارتمان - فروش -خرید - آپارتمان اجاره ای - آپارتمان فروشی . + الهیه - املاک - باغ فروشی - تهیه مسکن - خرید آپارتمان - خرید خانه - رهن اجاره - رهنی - زعفرانیه . - زمین صنعتی - زمین فروشی - سوله - فردیس - فرمانیه - فروش آپارتمان - فروش خانه - فروش ویلا - فروش کلنگی . - فروشی - محمودیه - مسکن - مشارکت در ساخت - مشاورین املاک - مغازه - ملک - نیاوران - کارخانه - کرج - کلنگی - یوسف آباد - قیمت آپارتمان در تهران , قیمت آپارتمان در تهران همشهری , قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار , قیمت آپارتمان در تهرانپارس , قیمت آپارتمان در کیش , قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان , قیمت آپارتمان , جدول قیمت آپارتمان در تهران , جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , جدول افزایش قیمت مسکن مهر , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول , قيمت مسكن در تهران , قيمت مسكن در سال 94 , قیمت آپارتمان در تجریش , قیمت آپارتمان در شمال تهران , قیمت خانه در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال شرق تهران , اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/ #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa

ادامه مطلب ...

 

شروع فروش اقساطی مسکن ( آپارتمان ) و 5 ایرادی که انبوه سازان به طرح فروش اقساطی گرفتند - 30 فروردین 95


Buy installments housing
 

استارت فروش قسطی مسکن

بانک عامل بخش مسکن با هدف‌گذاری کمی برای تامین مالی حجم مشخصی از متقاضیان خرید و سرمایه‌گذاران سازنده در سال جاری، 15 ابزار پولی-بانکی را در نقش پیشرانه بابت تحریک بخش مسکن و ساختمان، به‌صورت همزمان فعال کرد.

 گزارش از جزئیات پیشرانه‌های بانکی سال 95 بازار مسکن حاکی است: بانک مسکن علاوه بر پرداخت تسهیلات 3رقمی بدون سپرده برای ساخت و خرید آپارتمان (وام‌های بالای 100 میلیون تومان) در سال جاری، اخیرا برای راه‌اندازی بازار فروش قسطی واحدهای مسکونی نیز سرانجام موفق به اخذ مجوز بانک مرکزی شد. براساس مجوز تحت اختیار بانک مسکن برای ایجاد بازار قسطی فروش ملک، از ابتدای اردیبهشت امسال، امکان انجام «معامله نسیه آپارتمان مسکونی» در 7 شعبه‌ویژه این بانک در تهران و همچنین شعبه‌های مرکزی سایر شهرها، فراهم می‌شود و در فاز اول طرح فروش قسطی، صرفا سازنده‌های عضو تشکل‌های ساختمانی می‌توانند برای فروش غیرنقدی آپارتمان‌های حداکثر 10 سال ساخت خود، ضمانت «پرداخت اقساط توسط خریدار» را از بانک مسکن دریافت کنند. به گزارش دنیای اقتصاد ، در این طرح، بانک مسکن تسهیلات ریالی به طرفین معاملات نسیه پرداخت نمی‌کند بلکه بانک، توافق سازنده با خریدار برسر پرداخت غیرنقدی و مدت‌دار بخشی از ارزش ملک مورد معامله را تضمین می‌کند طوری‌که در صورت عدم بازپرداخت به موقع اقساط ماهانه مبلغ غیرنقد از جانب خریدار آپارتمان، بانک مسکن مبالغ معوق را به سازنده یا همان فروشنده پرداخت خواهد کرد. با راه‌اندازی بازار تضمینی نسیه فروشی آپارتمان در تهران، پیش‌بینی می‌شود با توجه به کمبود نقدینگی در دسترس متقاضیان مصرفی از یکسو و تمایل سازنده‌ها به فروش واحدهای نوساز با هر روش ممکن، به‌زودی یک تحرک اساسی در بازار معاملات از طریق مبادله نقد و اقساط ملک شکل بگیرد و از این محل جرقه رونق ملکی ایجاد شود.

مدیرعامل بانک مسکن روز گذشته با تشریح جزئیات نحوه تضمین فروش قسطی و خرید غیرنقد آپارتمان‌های مسکونی اعلام کرد: در این طرح حداکثر 50 درصد ارزش روز واحد مسکونی و تا سقف 150 میلیون تومان از بهای کل معامله، قابلیت تقسیط و پرداخت غیرنقد دارد. علاوه‌بر این دو شرط، در فاز اول اجرا فقط آپارتمان‌های حداکثر 10 سال ساخت –از تاریخ صدور پروانه ساختمانی- مشمول تضمین فروش قسطی هستند و در کنار این سه شرط، عملیات تقسیط و نوع توافق خریدار و فروشنده در فروش نسیه آپارتمان باید به گونه‌ای باشد که قسط ماهانه از 3 میلیون تومان و طول بازپرداخت نیز از 50 ماه تجاوز نکند. به این ترتیب در قالب 5 شرط تعیین شده برای فروش قسطی مسکن، حریم رسمی معاملات نسیه آپارتمان مسکونی با لحاظ قدرت مالی خریدار از بابت پرداخت اقساط و میزان آمادگی فروشنده به دریافت مبلغ غیرنقد، تعیین شده است. بانک مسکن در ازای ارائه تضمین حقوقی لازم به فروشنده بابت پرداخت به موقع اقساط معاملات نسیه توسط خریدار، رقمی معادل 36/ 2 درصد مبلغ غیرنقد را تحت عنوان «کارمزد» در هر سال از طرفین معامله دریافت خواهد کرد. محمد هاشم بت شکن روز گذشته با تشریح دومین پیشرانه بانکی برای رونق بخشی به بازار مسکن، از ورود بانک مسکن به بازار پیش‌خرید برای تضمین تعهدات پیش‌فروشنده نزد پیش‌خریدار خبر داد.

بانک عامل بخش مسکن با دریافت مجوز از بانک مرکزی برای ایجاد «حساب امانی» در بازار دوم معاملات مسکن –بازار پیش‌فروش- آمادگی دارد معاملات پیش‌فروش ساختمان را در قالب تشکیل حساب امانی و کنترل مراوده مالی پیش خریدار و پیش‌فروشنده، برای طرفین تضمین و کنترل کند. بر این اساس، با تشکیل حساب کوتاه‌مدت از سمت پیش‌فروشنده، مبالغ پروژه توسط پیش‌خریداران به این حساب واریز می‌شود و مجوز برداشت پول برای پیش‌فروشنده، بعد از تایید میزان پیشرفت فیزیکی ساختمان و اجازه مهندس ناظر و بانک مسکن، صادر خواهد شد. به این ترتیب، با ایجاد «حساب امانی»، نظام دخل و خرج در پروژه‌های پیش‌فروش مسکن شفاف می‌شود و امکان سوءاستفاده پیش‌فروشنده و دریافت پول اضافه‌تر از ساخت و ساز انجام شده، سلب می‌شود. در این طرح، به پیش‌خریداران بابت واریز اقساط پروژه به حساب امانی، نرخ سود کوتاه‌مدت 10 درصدی پرداخت می‌شود و بانک مسکن نیز معادل 5/ 0 درصد کل ارزش پروژه، کارمزد دریافت خواهد کرد.

سومین طرح بانک مسکن، تامین مالی ساخت و خرید یک میلیون واحد مسکونی در سال 95است به این صورت که در سال‌جاری، 200هزار فقره وام خرید به متقاضیان تسهیلات مسکن داده خواهد شد و از ساخت و فروش 500هزار واحد مسکونی نیز از طریق وام ساخت با قابلیت انتقال به خریدار، حمایت مالی می‌شود. همچنین نوسازی 100 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده و پرداخت 100 هزار فقره وام جعاله نیز بخش‌های دیگر این طرح است. مدیرعامل بانک مسکن درباره چهارمین پیشرانه مالی گفت: در سال جاری برنامه راه‌اندازی اولین صندوق سرمایه‌گذاری خارجی املاک و مستغلات در دستور کار بانک قرار دارد که با هدف جذب دارایی‌های ایرانیان مقیم خارج از کشور و تخصیص آنها به پروژه‌های ساختمانی و در نتیجه پرداخت سود مشخص به سرمایه‌گذاران، این صندوق تشکیل خواهد شد. بت شکن تصریح کرد: صندوق سرمایه‌گذاری خارجی املاک و مستغلات در زمان تشکیل و راه‌اندازی، از جانب سازمان سرمایه‌گذاری‌های خارجی تضمین خواهد شد تا اطمینان لازم به سرمایه‌گذاران داده شود. در صورت راه‌اندازی این صندوق، اولین مسیر ورود سرمایه خارجی به بخش مسکن گشوده می‌شود. این بخش تاکنون و طی سال‌های اخیر، هرگز مدنظر سرمایه‌گذاران خارجی نبوده و در آن دست پروژه‌های ساختمانی سفارش دولت که یکی دو شرکت خارجی حضور داشتند، صرفا نقش پیمانکاری به آنها محول شد.

ابزار پنجم رونق بخش مسکن که امسال از جانب بانک عامل این بخش، فعال می‌شود، حوزه بالادست ساخت و ساز را هدف قرار داده است. این بانک از هم‌اکنون آمادگی دارد به تولیدکنندگان کوچک و متوسط در حوزه مصالح ساختمانی و تجهیزات ساختمانی، تسهیلات در گردش ارائه کند. این تسهیلات تا سقف 80 درصد ارزش پیش فاکتور خرید مواد اولیه یا ماشین‌آلات مورد نیاز کارخانه، پرداخت می‌شود و نرخ آن براساس نرخ سود مشارکت مصوب شورای پول و اعتبار محاسبه خواهد شد. هدف آن است که حدود 300 صنعت مرتبط با بخش ساختمان که طی دو سال اخیر به‌دلیل رکود ساخت‌وساز، با مشکل فروش و تولید مواجه شده بودند، در سال جاری به موازات شروع فعالیت‌های ساختمانی، رونق بگیرند، چراکه در غیر این صورت، رونق با تاخیر به گروه‌هایی از تولیدکنندگان مصالح ساختمانی (از جمله مصالح مورد مصرف در تکمیل و نازک کاری ساختمان) منتقل خواهد شد.

ششمین ابزار یا همان پیشرانه بانکی برای رونق مسکن، به شرکت‌های بزرگ مقیاس تولیدکننده مصالح ساختمانی تعلق می‌گیرد. این ابزار «سبد اعتباری» خواهد بود که برای گشایش ال.سی و... به این کارخانه‌ها ارائه خواهد شد. بانک مسکن از ابتدای امسال همچنین پرداخت 130 میلیون تومان وام ساخت بدون سپرده برای صنعتی‌سازی مسکن در تهران و 100 تا 120 میلیون تومان وام در شهرهای بزرگ و کوچک را نیز آغاز کرد و طبق آنچه روز گذشته مدیرعامل این بانک اعلام کرد، چنانچه شرکت‌های ساختمانی به واردات تکنولوژی ساخت برای اجرای پروژه‌های مسکونی اقدام کنند، سقف این تسهیلات تا 20 میلیون دیگر افزایش پیدا می‌کند و در تهران 150 میلیون تومان وام برای ساخت هر واحد مسکونی پرداخت می‌شود. در غیر این صورت، سقف وام ساخت بدون سپرده با نرخ سود مشارکتی، برای سنتی سازی، 20 میلیون تومان کمتر از تسهیلات صنعتی‌سازی خواهد بود. پیشرانه هشتم بانک مسکن، افزایش سرمایه این بانک از مبلغ 3 هزار و 300 میلیارد تومان کنونی به 8 هزار و 300 میلیارد تومان است که این حجم قابل توجه سرمایه جدید با مصوبه هفته گذشته مجلس، از محل فروش دارایی‌های غیرمنقول وزارت راه و شهرسازی –زمین و ملک- ایجاد خواهد شد. با این میزان افزایش سرمایه، قدرت وام‌دهی بانک عامل بخش مسکن معادل 5/ 12 برابر حجم سرمایه جدید، افزایش پیدا می‌کند.

نهمین پیشرانه در نظر گرفته شده برای تحریک بخش مسکن و ساختمان، راه‌اندازی بازار «خدمات مدیریت دارایی» است. در این بازار، بخشی از املاک بالقوه وزارت راه و شهرسازی از جمله زمین خام شهرهای جدید که بازارپذیر نیستند، از طریق فعالیت‌های بورسی گروه مالی بانک مسکن و انتشار اوراق بهادار به پشتوانه این املاک، تبدیل به دارایی‌های بازارپذیر می‌شود و به‌واسطه این عملیات، امکان تامین مالی برای ساخت‌وساز و توسعه این اراضی و در نتیجه رشد ارزش افزوده اراضی خام برای مالک اولیه –دولت- به‌وجود می‌آید. این بازار در سال‌جاری کمک مناسبی به توسعه شهرهای جدید و ایجاد شهرک‌های جدید مسکونی خواهد کرد. در سال جاری همچنین بازار رهن ثانویه مسکن از طریق انتشار 300 میلیارد تومان اوراق رهنی به پشتوانه تسهیلات اولیه پرداختی، برای تقویت توان وام دهی به بخش مسکن ایجاد می‌شود و بازار لیزینگ مسکن نیز به عنوان پیشرانه دیگر تدارک دیده شده برای رونق این بخش، ظرف ماه‌های آتی پس از اخذ مجوز نهایی از بانک مرکزی، در بانک مسکن تشکیل خواهد شد.

همچنین پرداخت 9 هزار میلیارد تومان از باقی مانده تسهیلات مسکن مهر تا سقف 55 هزار و 500 میلیارد تومان، پیشرانه دیگر برای این بخش است که باعث تکمیل ساخت‌وسازهای نیمه کاره این طرح خواهد شد. سه برنامه دیگر بانک مسکن در سال جاری، انتشار اوراق بهادار همچون اوراق صکوک و اجاره در بورس برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه در جهت تامین مالی مسکن، ایجاد صندوق‌های جدید زمین و ساختمان برای تامین مالی پروژه‌های ساختمانی از محل نقدینگی‌های خُرد و همچنین تشکیل موسسات پس‌انداز و تسهیلات منطقه‌ای برای تامین مالی برای ساخت شهرک‌های مسکونی و شهرهای جدید در سواحل جنوبی کشور است. برای راه‌اندازی این موسسات هنوز مصوبه بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار صادر نشده است.
ارسال به توییتر
 
 

اخبار مرتبط

5ایراد انبوه‌سازان به طرح فروش‌قسطی مسکن

درحالی که براساس اظهارات مدیرعامل بانک مسکن، بخشنامه اجرای طرح مسکن قسطی در هفته آینده ابلاغ می‌شود اما انبوه‌سازان به عنوان یکی از بازوهای اصلی اجرای این طرح، انتقاداتی را به این بخشنامه وارد می‌دانند.

5 انتقاد مهم انبوه‌سازان به اعمال محدودیت‌ها و نبود برنامه‌ریزی مشخص برای اجرای بخشنامه است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تعادل، سازندگان مسکن معتقدند که برای ارائه تسهیلات فروش مسکن قسطی (150میلیون تومان) ازسوی بانک مسکن نباید سقفی درنظرگرفته شود و این موضوع باید براساس توافق انبوه‌ساز و خریدار تعیین شود، انتقاد دیگر سازندگان مسکن مربوط به تعیین محدودیت پرداخت حداکثر 3میلیون تومان درماه ازسوی خریداران، درنظرگرفتن حداکثر 50 ماه برای اقساط، کارمزد نامتعارف بانک مسکن برای اجرای طرح و نبود سازوکاری مشخص برای اجرای طرح است.

براساس بخشنامه جدید بانک مسکن که 5 ماه از تصویب آن می‌گذرد، بانک مسکن علاوه بر کاهش کارمزد پیشنهادی به 2.3 درصد، مبلغ تضمین شده ازسوی بانک را50میلیون افزایش داده و به 150میلیون تومان رسانده است، ضمن اینکه براساس طرح جدید فروش مسکن قسطی، حداکثر مدت قرارداد 50 ماهه بوده و نباید از تاریخ صدور پروانه ساختمانی بیش از 10سال گذشته باشد و میزان اقساط ماهانه نیز بیش از 3 میلیون تومان نباشد.

دراین میان اگرچه مدیرعامل بانک مسکن اجرای بخشنامه فروش قسطی مسکن را عاملی برای توانمند‌سازی اقشار متوسط در بخش مسکن می‌داند اما رییس انجمن انبوه‌سازان تهران معتقد است که رکود بازار مسکن چهارمین سال خود را سپری می‌کند و ارائه تغییراتی در مبلغ تسهیلات خرید مسکن یا فروش مسکن قسطی، کمک چندانی به خروج مسکن از رکود نمی‌کند و باید راهکارهای قدرتمندتری دراین زمینه طراحی شود.

حسن محتشم با اشاره به افزایش 50میلیون تومانی مبلغ تضمین شده طرح فروش مسکن قسطی از سوی بانک مسکن به «تعادل» می‌گوید: پیشنهاد ابتدایی این بانک 100میلیون تومان بود که هم‌اکنون به 150میلیون تومان رسیده است درحالی که بانک مسکن نباید محدودیتی برای تسهیلات فروش مسکن قسطی تعیین کند زیرا این طرح با منابع بانکی اجرایی نمی‌شود بلکه از طریق اقساط معوقه خریداران پرداخت می‌شود.

وی می‌افزاید: تنها اقدامی که بانک مسکن انجام می‌دهد، تضمین پرداخت اقساط فروش مسکن قسطی از سوی خریدار مسکن است که بابت این اقدام نیز کارمزد دریافت می‌کند و درصورتی که متقاضی خرید مسکن چند ماه این اقساط را پرداخت نکند، بانک می‌تواند اقدامات اجرایی انجام داده و مبلغ را دریافت کند.

به گفته رییس انجمن انبوه‌سازان تهران هنوز سازوکار اجرای طرح فروش مسکن قسطی مشخص نشده است و برهمین اساس راهکار بهره‌گیری از این روش برای خانه دارشدن، مراجعه خریدار مسکن به دفترمشاور املاک و توافق با سازنده یا فروشنده برای پرداخت مبلغ خرید به صورت قسطی است.

محتشم ادامه می‌دهد: برای افزایش تعداد متقاضیان خرید مسکن به شیوه فروش قسطی باید دبیرخانه‌یی برای اجرای این طرح باهماهنگی بانک مسکن و انبوه‌سازان ایجاد شود تا خریداران بتوانند برای استفاده از این طرح به این دبیرخانه مراجعه کنند که متاسفانه هم‌اکنون سازوکار مشخصی برای اجرا وجود ندارد و باید هرچه زودتر اقداماتی دراین زمینه صورت گیرد.

وی بیان می‌کند: یکی دیگر از انتقادات انجمن انبوه‌سازان، رقم کارمزد اعلام شده بانک بود که به‌نظر می‌رسد بانک مسکن کامزد 6درصد را به 2.3 درصد کاهش داده است، البته انجمن انبوه‌سازان تهران با بانک شهر و برخی بانک‌های خصوصی نیز برای اجرای طرح فروش مسکن قسطی رایزنی‌هایی کرده است.

 

 نرخ سود تسهیلات 150 میلیونی توافقی شد

علاوه بر رییس انجمن انبوه‌سازان که تاثیرات اجرای طرح فروش مسکن قسطی بر بهبود شرایط بازار مسکن را با اما و اگرهایی همراه می‌کند، دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان نیز می‌گوید: برای اجرای این طرح هنوز تفاهمنامه‌یی میان انبوه‌سازان و بانک مسکن به امضا نرسیده و درباره برخی موارد نیاز به مذاکرات بیشتری است.

فرشید پورحاجت درگفت‌وگو با مهر می‌افزاید: یکی از موضوعات مورد بحث این است که بانک مسکن اعلام کرده اقساط را به صورت ماهانه از خریدار دریافت کرده و سپس به صورت فصلی به سازندگان می‌پردازد که انبوه‌سازان در این زمینه هنوز به تفاهم نرسیده‌اند.

یکی دیگر از انتقادات پورحاجت به طرح اعلام شده بانک مسکن درباره سقف تعیین شده برای پرداخت اقساط است که این موضوع نیز از دیگر موارد مورد اختلاف انبوه‌سازان با بانک مسکن است. وی می‌افزاید: ممکن است برخی خریداران مسکن بتوانند تا سقف بیشتری هم اقساط پرداخت کنند، بنابراین درست نیست که حداکثر ۳میلیون تومان تعیین شود.

وی با بیان اینکه تعیین زمان ۵۰ ماهه برای پرداخت اقساط هم از نظر انبوه‌سازان می‌تواند تغییر کند، می‌گوید: به نظر انبوه‌سازان اگر زمان بازپرداخت بیش از ۵۰ ماه هم به طول بینجامد، مشکلی ایجاد نمی‌شود و شاید برخی خریداران تمایل داشته باشند در مدت بیشتری اقساط را بپردازند.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با اشاره به اینکه جمع‌بندی خوبی شده اما هنوز به عقد تفاهمنامه نرسیده‌ایم، اظهار می‌کند: این قرارداد از طرف ۳۱ انجمن استانی با بانک مسکن از سوی کانون سراسری انبوه‌سازان انجام شده است، بنابراین برای پروژه‌های مورد تایید انبوه‌سازان در تمام کشور به اجرا می‌رسد.

وی با اشاره به نرخ سود فروش اقساطی مسکن می‌افزاید: نرخ سود توافقی بین خریدار و فروشنده تعیین می‌شود، ضمن آنکه این نرخ تابعی از سود بانکی و نرخ تورم عمومی جامعه خواهد بود.

طرح فروش مسکن قسطی که قراردادی سه‌جانبه میان بانک، انبوه‌ساز و خریدار است از هفته آینده اجرایی می‌شود اما به نظر می‌رسد که بانک مسکن درابلاغ این بخشنامه رایزنی‌های لازم را با کانون سراسری انبوه‌سازان و همچنین انجمن انبوه‌سازان تهران نداشته است زیرا علاوه بر رییس انجمن انبوه‌سازان، دبیرکانون سراسری نیز انتقاداتی را به شرایط اجرای این ابلاغیه وارد کرده‌اند درحالی که اجرای درست و به تبع آن تاثیر‌گذاری این طرح مشروط به گنجاندن نظرات انبوه‌سازان در این بخشنامه است.

ارسال به توییتر
 
 

کلید واژه ها

 انبوه سازان  فروش مسکن

اخبار مرتبط

  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    
 
----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان

 

 

خوش آمدید : فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران : جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 02166122699 – 02166122692 -09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-1 فروش آپارتمان سند اداری و واحدهای , مغازه , تجاری در خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-5 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر کلیه شرکت ها اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 66122699 – 66122692 - 66120538-09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa رامسر- آپارتمان - فروش -خرید - آپارتمان اجاره ای - آپارتمان فروشی . + الهیه - املاک - باغ فروشی - تهیه مسکن - خرید آپارتمان - خرید خانه - رهن اجاره - رهنی - زعفرانیه . - زمین صنعتی - زمین فروشی - سوله - فردیس - فرمانیه - فروش آپارتمان - فروش خانه - فروش ویلا - فروش کلنگی . - فروشی - محمودیه - مسکن - مشارکت در ساخت - مشاورین املاک - مغازه - ملک - نیاوران - کارخانه - کرج - کلنگی - یوسف آباد - قیمت آپارتمان در تهران , قیمت آپارتمان در تهران همشهری , قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار , قیمت آپارتمان در تهرانپارس , قیمت آپارتمان در کیش , قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان , قیمت آپارتمان , جدول قیمت آپارتمان در تهران , جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , جدول افزایش قیمت مسکن مهر , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول , قيمت مسكن در تهران , قيمت مسكن در سال 94 , قیمت آپارتمان در تجریش , قیمت آپارتمان در شمال تهران , قیمت خانه در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال شرق تهران , اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/ #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa

ادامه مطلب ...

 

بررسی اقتصاد و آینده بخش مسکن توسط استاد دانشگاه آقای محمد حسین ادیب : تحلیلی که به واقیعت خیلی نزدیک است - 30 فروردین 95


The future of housing
 

در گفتگو با محمدحسین ادیب بیان شد:

قیمت مسکن باید 40 درصد کاهش یابد

قیمت آپارتمان تهران

یک استاد دانشگاه با اشاره به این که قیمت مسکن همچنان بیشتر از قدرت خرید مردم است گفت: قیمت مسکن باید ۴۰ درصد کاهش یابد تا با سطح درآمد متعارف خانواده ها هم سطح شود و معاملات راه بیفتد.

محمدحسین ادیب استاد دانشگاه است . وی معتقد است  قیمت مسکن بیش از قدرت خرید قشر متوسط و ضعیف رشد کرده و باید 40 درصد کاهش یابد تا با سطح درآمد متعارف خانواده ها هم سطح شود تا معاملات رونق یابد.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی بر این باور است که اقتصاد در آینده "اشتغال محور"  می شود و وقتی اقتصاد "اشتغال محور" شد، سرمایه ها به سمت مسکن حرکت نمی کند بازی مسکن در ایران پایان یافته است.

دیگر نظرات وی را در ادامه می خوانید.

فروپاشی بورس ها در سال 2001 در آمریکا چرا اتفاق افتاد ؟
بورس آمریکا بیش از حد ارزش گذاری شده بود و حباب بورس  ترکید .


آمریکا فروپاشی سال 2001 را چگونه مدیریت کرد ؟
فدرال رزرو با تزریق پول عظیم به اقتصاد از سال 2001 تا 2006 فروپاشی را مدیریت کرداما تزریق پول عظیم به اقتصاد روند ذیل را ایجاد کرد :
الف- بزرگ‌تر شدن غیرمنطقی بخش مالی نسبت به بخش واقعی اقتصاد
ب-سوداگری و سفته‌بازی بیش‌ از حد  بخش مالی به  سبب فربه شدن
ج-هدایت سرمایه ها به سمت بخش مسکن و بورس و  ارزش گذاری بیش از حد بخش مسکن و بورس به سبب عرضه پول بیش از عرضه کالا و خدمات 
د-بیمه کردن حباب بخش مسکن بوسیله دو شرکت بیمه ای تحت حمایت دولت و کنگره و با پول شرق آسیا
د- نهایتا سواگری در بخش مسکن و  بورس که باعث شد تا مسکن و سهام بیش از حد ارزش گذاری شود با سقوط بخش مسکن و بورس و فروپاشی دیگری در سال 2008  پایان یافت

• نحوه مدیریت بحران 2008
 فروپاشی سال 2008 چگونه مدیریت شد ؟

مشکل دو چیز بود سقوط بیش از حد ارزش سهام و پائین بودن قیمت ها ( بازار دچار ارزان نمائی شده بود ) و هر دو یک علاج داشت تزریق پول برای ایجاد تورم ، لذا فدرال رزرو از سال 2008 تا 2014 با تزریق پول عظیم به اقتصاد جهانی از یکسو ارزش بورس های جهان را دو برابر کرد و از سوی دیگر قیمت کالاها به شدت افزایش یافت مثلا نفت از 35 دلار به 110 دلار افزایش یافت، افزایش قیمت نفت واکنش بازار به عرضه زیاد پول بود.

این روند چه پیامدهایی داشت؟
قیمت ها در بازار جهانی بیش از ظرفیت اقتصاد جهانی افزایش یافت، 69 درصد نفت جهان را 11 کشور وارد می کنند که 64 درصد بدهی خارجی جهان را دارند 11 کشور وام می گیرند و نفت می خرند. این 11 کشور از سال 2008 تا کنون پول نفت را با استقراض پرداخت کرده اند، این روند قابل دوام نبود، نمی شد 69 درصد نفت جهان را نسیه خرید.
 
• سیاست انقباضی فدرال رزرو از 2014 به بعد
فدرال رزرو( بانک مرکزی آمریکا) در مقابل این روند از سال 2014 به بعد ، چه واکنشی نشان داد ؟

سیاست انقباضی در پیش گرفت، از یکسو عرضه پول جدید به اقتصاد را متوقف کرد و از سوی دیگر نرخ بهره را بالابرد، با این دو روند قیمت ها در بازار جهانی سقوط کرد، با شاخص بلومبرگ قیمت های جهانی 43 درصد نسبت به 5 سال قبل سقوط کرده است و تورم جهانی نسبت به ده سال قبل با این شاخص 5 درصد است. یعنی سالانه نیم درصد، لذا قیمت کالاها در جهان اکنون حبابی نیست اما این سیاست باعث سقوط شدید قیمت نفت شد .

• انرژی در ایران تا قبل از سقوط قیمت نفت یک هفتم بازار جهانی بود
 سقوط قیمت نفت چه تاثیری بر ایران داشت ؟

قیمت نفت از 23 دلار در سال 1381 به 110 دلار در مهر 93 افزایش یافت و سپس در دو مرحله  سقوط کرد. اما با 5 برابر شدن قیمت نفت، قیمت انرژی در ایران متناسب با افزایش قیمت جهانی افزایش نیافت، متوسط قیمت انرژی در ایران 15 دلار است یعنی انرژی در ایران تا قبل از سقوط قیمت نفت یک هفتم بازار جهانی بود.

عرضه انرژی به یک هفتم قیمت جهانی چه اثری در اقتصاد ایران داشت ؟
سرمایه گذاری در بخش انرژی به شدت اقتصادی شد، واحد های بزرگ برای استفاده بیشتراز سرمایه گذاری در بخش انرژی با نفت 15 دلاری، به استقراض وسیع از بانکها روی آوردند، بخش انرژی 274 هزار میلیارد تومان بدهی بانکی دارد.

 بعد نفت سقوط کرد، قبلا نفت 110 دلاری را به داخل 15 دلار می دادند و اکنون نفت 35 دلاری را 15 دلار می دهند، این روند سرمایه گذاری در بخش انرژی را غیر اقتصادی کرد و بانکها نمی توانند وام پرداختی به بخش انرژی را وصول کنند. اما از سوی دیگر به ازای وام پرداختی به بخش انرژی، سود 20 درصدی به سپرده پرداخت می کنند .

این سقوط شامل فقط بخش نفت است ؟
نه خیر ، کلا قیمت مواد خام سقوط کرده است، سال گذشته قیمت سنگ آهن تولیدی در کشور با هزینه اداره معدن مساوی شد، یعنی قیمت سنگ آهن مساوی است با هزینه استخراج، خود سنگ آهن رایگان است .

این چه اثری بر بورس ایران داشت ؟
هزینه احداث یک کارخانه یک میلیون تنی سیمان به قیمت روز 400 میلیارد تومان است اما یک کارخانه یک میلیون تنی سیمان را در بورس می شود. با 100 میلیارد تومان خرید و این یک عدم تعادل است در عمل بازار یک کارخانه سیمانی را با دلار 950 تومان می خرد نه 3500 تومان .

در بقیه بخش ها چگونه است ؟
تقریبا در 80 درصد اقتصاد وضعیت شبیه مثال سیمان است ، سیمان مشت نمونه خروار است، در 80 درصد اقتصاد سرمایه گذاری های انجام شده را با دلار 950 تومان می توان فروخت نه دلار 3500 تومان .

این چه اثری بر صنعت و به صورت مشخص صنعت سیمان دارد ؟
اولا صنایع بورسی نمی توانند وام دریافتی را پرداخت کنند بدهی بانکی شرکتهای بورسی در آذر 94 نسبت به آذر 96 حدود 16 درصد افزایش یافته است. اگر متوسط نرخ بهره 24 درصد باشد شرکتهای بورسی اصل وام را نداده اند و فقط یک سوم نرخ بهره را پرداخت کرده اند و ثانیا قیمت گذاری کارخانه سیمان در بورس با نفت 35 دلاری است. اما هزینه احداث مطابق با نفت 110 دلاری است هزینه در ایران متناسب با سقوط قیمت نفت باید پائین می آمد اما پائین نیامده است و این روند  دو اثر دارد سرمایه گذاری جدید غیر اقتصادی شده است و به اتمام رساندن پروژه های سرمایه گذاری  ناتمام نیز غیر اقتصادی است.

وقتی قیمت نفت از 23 دلار در سال 1381 به 110 دلار در مهر 93 افزایش یافت چه تاثیری بر اقتصاد ایران داشت ؟
مردم به شدت ثروتمند شدند اما ثروت ایحاد شده به دو سمت مسکن و تولید "انرژی محور" رفت ، البته تولید غیر " انرژی محور"  تقریبا مضمحل شد و این باعث شد تا تولید "غیر انرژی محور"  نتواند وام های دریافتی را پرداخت کند، ریسک از این دسته صنایع به بانکها منتقل شد .

با سقوط قیمت نفت چه اتفاقی افتاد ؟
سرمایه گذاری در تولید "غیر انرژی محور" غیر اقتصادی شد و وصولی بانکها از بخش " غیر انرژی محور"  تقریبا متوقف شد .

در بخش مسکن چه اتفاقی افتاد ؟
منبع تغذیه کننده افزایش قیمت مسکن، افزایش قیمت نفت از 23 دلار به 110 دلار بود، استیگلیز برنده جایزه نوبل در رشته اقتصاد می نویسد در کشورهای نفت خیر با افزایش قیمت نفت، مسکن به شدت افزایش می یابد و با سقوط قیمت نفت مسکن به شدت کاهش می یابد.
 
افزایش قیمت نفت چگونه باعث افزایش قیمت مسکن می شد ؟
در مرحله بعد دولت پول نفت را که 5 برابر شده بود به صورت حقوق و پروژ های عمرانی خرج می کرد دولت 5 برابر گذشته خرج می کرد بدون اینکه از مردم گرفته باشد این به ثروت مند شدن مردم و اقتصاد می انجامید و نهایتا ثروتمند شدن مردم  از بخش مسکن و تولید " انرژی محور "  سردرمی آورد .

با سقوط قیمت نفت از 110 دلار به 35 دلار قیمت نفت هنوز بالاتر از سال 1381 است ؟
  5.34دلار امروز در بازار جهانی معادل یک دلار سال 1973 قدرت خرید دارد ، بر این اساس  نفت 35 دلاری امروز معادل 6.55 دلاردر سال 1973 است

شما می گویید که افزایش قیمت مسکن به سبب افزایش قیمت نفت از 23 دلار به 110 دلار بود و اکنون قیمت نفت با حذف تورم به سطح قیمت های سال 1381 بازگشته است لذا بر اساس استدلال شما افزایش قیمت مسکن در این فاصله  مازاد بر تورم جهانی ، اضافی است و اضافه مازاد قیمت مسکن  حذف می شود ؟
افزایش قیمت مسکن  به دو دسته عوامل  مالی و  غیر مالی تقسیم می شود عوامل  مالی به سه دسته تقسیم می شود :
الف- قیمت نفت
ب- نحوه توزیع درآمد نفت در کشور
ح- حجم واقعی واقعی که بانکها طی یکسال پرداخت می کنند

نحوه توزیع درآمد نفت چه اثری بر قیمت مسکن دارد ؟

الف- مطابق بودجه سال 1395،کمک دولت به صندوق های بازنشستگی در سال 1395حدود 38 هزار میلیارد تومان؛
ب-سهم دولت از صادرات نفت ، میعانات گازی و فرآورده نفتی در سال 95 با نفت 35 دلار و صادرات 2 میلیون بشکه نفت خام و میعانات حدود 40 هزار میلیارد تومان  ( حدود 700 هزار بشکه بیش از قبل از تحریم ، معادل صادرات نفت و میعانات در فروردین 1395 )
ح-وصولی دولت بابت صادرات نفت خام ، میعانات و فرآورده نفتی فقط 2 هزار میلیارد تومان بیش از کمک به صندوق های بازنشستگی است؛95 درصد نفت ، میعانات و فرآورده نفتی صرف پرداخت دو صندوق بازنشستگی می شود. 
در سال 1382 یک درصد از درآمد  صادرات نفت ، میعانات و فرآورده نفتی  صرف کمک به صندوق بازنشستگی کشوری  می شد و این نسبت در سال 94 حدود 32 درصد و در سال 95 به 51.3 درصد افزایش می یابد .

این مطلب را چگونه تحلیل می کنید ؟
وقتی یک درصد وصولی دولت بابت صادرات نفت به صندوق بازنشستگی کشوری پرداخت میشد قیمت مسکن در ایران رشد می کرد ما وقتی 95 درصد درآمد صادرات نفت و بقیه حامل های انرژی، صرف پرداخت حقوق بازنشستگان می شود پول نفت وارد بخش مصرفی کشور می شود و مسکن گران نمی شود. نحوه خرج کردن پول نفت در قیمت مسکن موثر است وقتی درآمد نفت آنقدر کم می شود که فقط کفایت کمک به بازنشستگان کشور را دارد مسکن گران نمی شود . 

میزان وامی که بانکها طی یکسال پرداخت می کنند چه تاثری بر قیمت مسکن دارد ؟
وزیر اقتصاد اعلام داشتند که 80 درصد منابع سیستم  بانکی  قفل شده است یعنی بانکها با 20 درصد  منابع خود، کار می کنند یعنی وقتی اعلام میشود نقدینگی هزار هزار میلیارد تومان است 20 درصد آآن به واقع در اقتصاد جریان دارد و بقیه قفل شده است وقتی 20 درصد منابع بانکها فعال باشد اقتصاد قفل میشود این پول کافی نیست غیر فعال شدن 80 درصد منابع سیستم بانکی به رکود در بخش مسکن می انجامد قفل شدن 80 درصد منابع بانکها توان وام دهی بانکها را به شدت کاهش داده و این باعث کاهش قیمت مسکن میشود

چه عامل مالی دیگری بر قیمت مسکن تاثیر گذار است ؟
احتمالا اکنون نقدینگی از هزار هزار میلیارد تومان عبور کرده با هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی که 96 درصد آن سپرده بانکی است نباید قیمت مسکن سقوط می کرد، اما اشکال این جاست که 70 درصد از سپرده های بانکی به 600 هزار شخصیت حقیقی و حقوقی تعلق دارد که معادل حدود یک درصد جمعیت کشورند، به عبارت دیگر در کشور تمرکز ثروت ایجاد شده، این 600 هزار نفر مخارج اندکی دارند، مصرف محدودی دارند و تقاضای زیادی ایجاد نمی کنند این 600 هزار نفر به جند خانه احتیاج دارند؟ لذا به سبب تمرکز ثروت که طی 15 سال گذشته اتفاق افتاده 99 درصد جامعه صاحب 30 درصد سپرده های بانکی است که قدرت خریدی ایحاد نمی کند،پس حجم نقدینگی مهم نیست، تقسیم نقدینگی مهم است، تقسیم نقدینگی  بگونه ای نیست که در بخش مسکن قدرت خرید ایجاد کند.


گفتید قیمت مسکن به یک سری عامل  مالی و  غیر مالی مربوط می شود عوامل  مالی را بیان کردید عوامل  غیر مالی چه تاثیری بر بخش مسکن دارد ؟
عوامل غیر مالی چهار دسته اند :
یک - مصرف 70 درصد آب های زیر زمینی و تمام شدن آب یا کاهش منابع آبی در بخش وسیعی از مملکت و سپس مهاجرت به تهران .
دو- بحران گرد و خاک در غرب که برای 80 روز در سال در برخی مناطق، زندگی عادی را دشوار می کند که این روند موج مهاجرت به  کلان شهر ها راباعث شده است، مهاجرت به کلان شهر ها طی 15 سال گذشته از مناطق درگیر بجران آب و گرد و خاک،  تقاضا را در تهران بالابرد و این اثر افزایش درآمد های نفتی در قیمت  مسکن را تشدید کرد، در وضع موجود بحران مهاجرت به سبب تمام شدن آب و بحران گرد و خاک  همچنان به قوت خود باقی است لذا مهاجرت به این دو دلیل ادامه دارد.
سه :  وجود 18 میلیون جوان بین 23 تا 33 سال که با ازدواج به مسکن احتیاج دارند و ناتوانی در خرید مسکن به افزایش اجاره انجامیده است از آغاز سال 92 تا کنون با وجودی که قیمت مسکن 35 درصد کاهش یافته اجاره خانه 60 درصد رشد داشته که واکنشی نسبت به ناتوانی در خرید حانه است.
چهار –غرب دریاچه چیتگر یا منطقه 22 بوسیله منابع طبیعی مرتع اعلام شده که سرمایه گذاری عمده تهران در بخش مسکن را شامل می شود و برخی کارشناسان مسکن ادعا کردند درآن 200 هزار واحد مسکونی ساخته شده این روند سرمایه گذاری در بخش مسکن در دولت قبل در تهران را دچار مشکل می کند.  
از چهار عامل فوق که افزایش قیمت مسکن را باعث می شد سه عامل به قوت حود باقی است و عامل سوم به شدت رو به رشد است اما هیچ کدام از اینها اثر سقوط قیمت نفت را  در تعیین قیمت مسکن حذف نمی کند اما تعدیل می کند .

بر اساس مطالب  شما عوامل مالی کاهش قیمت مسکن را می طلبد و عوامل غیر مالی افزایش قیمت مسکن را،  ولی برآیند آن کاهش قیمت مسکن را اجتناب ناپذیر می کند اساسا قیمت مسکن تا کنون چقدر نسبت به اوج آن در سال 91 کاهش داشته است ؟
به اظهار رئیس اتحادیه بنگاهداران مسکن در آبان 94 نسبت اسفند 91  قیمت مسکن در تهران به شرح ذیل کاهش یافته است :در مناطق غربی تهران آپارتمان متری 7 میلیون متری 4 میلیون تومان، در شمال تهران آپارتمان متری 17میلیون متری 12میلیون تومان،در جنوب تهران آپارتمان متری 4 میلیون متری 6/2 میلیون تومان، در وضع موجود این قیمت ها حداقل 10 درصد دیگر کاهش یافته است و این روند ادامه دارد.

قیمت مسکن تا چه میزان کاهش می یابد ؟
در حوزه مسکن مکانیزم کاهش قیمت به این صورت است که ابتدا معاملات کاهش می یابد و در مرحله بعد قیمت سقوط کند.

به عبارت دیگر برای پیش بینی قیمت مسکن در آینده باید به سیر معاملات مسکن توجه شود؟
تعداد معاملات مسکن در اسفند در کل کشور 57 هزار بوده و این معادل تعداد فوتی های کشور است اگر هر فوت یک معامله مسکن را باعث شود تعداد معاملات مسکن کم و زیاد در حد تعداد فوتی های کشور است این نشان می دهد معاملات مسکن بسیار حداقلی است و در مرحله بعد قیمت سقوط می کند.

قیمت مسکن در ایران چقدر گران است به عبارت دیگر قیمت مسکن حداکثر چقدر در ایران سقوط می کند ؟
متوسط قیمت یک متر واحد مسکونی فروش رفته در کشور در سال 94 بالغ بر 1.5 میلیون تومان بوده است که با نفت 35 دلاری منطبق است، معدل قیمت خانه های فروش رفته در کل کشور بالانیست، در معدل قیمت خانه هائی که در کشور فروش رفته حباب وجود ندارد اما معدل قیمت مسکن در کلان شهر ها و تهران بالاست، قیمت مسکن در کلان شهر ها و بالاخص تهران بیشتر باید سقوط کند.


شما می گویید ابتدا تقاضا برای مسکن کاهش می یابد یا معاملات کم می شود و سپس قیمت پائین می آید و قیمت مسکن در کل کشور حبابی نیست بلکه مشکل فقط به کلان شهر ها مربوط میشود و در کلان شهر ها مشکل عمدتا به تهران مربوط می شود آیا آمار هم نشان می دهد آمار معاملات در تهران کاهش یافته است ؟
به محدودیت های مذکور، اگر یک نکته دیگر را اضافه کنید  بهتر وضع را نشان می دهد، در تهران خانه های لوکس حبابی تر است تا خانه های غیر لوکس ، یعنی ضمن اینکه قیمت ها در کلان شهر ها حبابی است و نه بقیه کشور ، در تهران حباب بیشتر از بقیه کلان شهر هاست و در تهران نیز واحد های لوکس خباب بیشتری دارد تا واحد های غیر لوکس ، آمار هم این را نشان می دهد ،21 درصد از آپارتمان های فروش رفته در تهران در اسفند بالای 550 میلیون تومان بوده ( 2759 واحد ) که با توجه به وسعت تهران تقریبا یعنی صفر.

نهایتا پیش بینی شما از قیمت مسکن در آینده جیست ؟
مسکن در تهران و نه در کشور متناسب با نفت 110 دلاری قیمت گذاری شده و باید متناسب با قیمت نفت و در سطح وسیع تر و جامع تر، معادل برآیند عومل مالی و غیر مالی کاهش یابد، ، قیمت مسکن بیش از حد قیمت گذاری شده و باید کاهش یابد البته مهاجرت از مناطق درگیر بحران آب و گرد و خاک این بحث را تعدیل می کند نیاز جوانان به مسکن هم باز هم اثر گذار است اما همچنان قیمت مسکن بیش از قدرت خرید معدل جامعه است

بخش مسکن چگونه می تواند وارد فاز رونق شود ؟
قیمت خانه کلنگی در تهران نسبت به سال 63 حدود برار شده اما قدرت خرید مردم هزار برابر نشده است، مشکل اینجاست که رشد قیمت مسکن بیش از رشد قدرت خرید مردم بوده و دو راه حل بیشتر متصور نیست یا باید قدرت خرید مردم افزایش یابد که با نفت 35 دلاری ممکن نیست یا اینکه باید قیمت پائین بیاید و اگر قیمت متناسب پائین نیاید رکود میشود یعنی معاملات مسکن کاهش می یابد(قلت معاملات مسکن در تهران واکنش بازار به بالابودن قیمت است ) اگر آمار معاملات مسکن در مورد واحدهای بالای 850 میلیون تومان در اسفند 94 بررسی شود فقط 1037 واحد مسکونی به فروش رفته که گواه توقف نسبی فروش آپارتمان های لوکس است، انتظار می رود قیمت آپارتمان های لوکس در تهران سقوط بیشتری داشته باشد چون روند معاملات کاهش قابل ملاحظه ای را نشان می دهد

آیا فقط عواملی که اشاره کردید اعم از مالی و غیر مالی در قیمت مسکن موثر است و عامل دیگری موثر نیست؟
چرا سرمایه گذاری در تهران غلط انجام شده و این دیگر ربطی به قیمت نفت ندارد متوسط واحد های مسکونی ساخته شده در تهران 130 تا 140 متر است در حالیکه تنها 15 درصد از واحد های فروش رفته در تهران در اسفند 94 بالای 130 متر بوده است، مسکن برای کسانی ساخته میشومد که در تهران وجود ندارند این ارتباطی با قیمنت نفت ندارداین سرمایه گذاری غلط است ریشه بحران مسکن به سقوط قیمت نفت بازمی گردد که با تولید مسکن غیر متناسب با نیاز جامعه تشدید شده است
اطلاعات ذیل که مربوط به سال 1393 در شهر تهران است به خوبی این فرایند را نشانت می دهد :
الف- مجموع مساحت زیربنای تعیین شده در پروانه های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری های شهر تهران حدود 15688 هزار متر مربع بوده
ب- تعداد واحد مسکونی پیش بینی شده در پروانه های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری های شهر تهران بالغ بر 83112 واحد بوده است
ح-متوسط زیر بنای واحد های مسکونی در تهران بر اساس اطلاعات فوق 189 متر است با کسر مشاعات از 189 متر ، ساخت واحد مسکونی با این متراژ با واقعیت های شهر تهران منطبق نیست

مطالب شما بر این اساس است که عوامل مالی باعث کاهش قیمت مسکن و عوامل غیر مالی باعث افزایش قیمت مسکن میشود اما برآیند این دو، باعث کاهش قیمت مسکن می شود برآیند را چگونه محاسبه می کنید؟ چه شاخصی این برآیند را نشان می دهد ؟
اساس حرف من این است که رشد قیمت مسکن در تهران بسیار بیش از رشد قدرت خرید  مردم این کلان شهر بوده و لذا قیمت باید تا انطباق قیمت با قدرت خرید کاهش یابد اما این مسئله چسبندگی دارد و جامعه مقاومت می کند و اکنون اقتصاد  در فاز مقاومت است اما در فازمقاومت، معاملات مسکن کاهش می یابد اما شاخص : به اظهار مشاور وزیر مسکن در سال 1381 وام بانکی در تهران برای خرید یک آپارتمان 75 متری معادل 60 درصد قیمت آپارتمان بود و اکنون وام بانکی متعلقه تنها کفایت خرید 10 متر مربع آپارتمان 75 متری در تهران را دارد  این نشان می دهد رشد قیمت مسکن بسیار بیش از رشد قدرت خرید قشر متوسط و ضعیف بوده و علاوه بر آن رشد  قیمت مسکن ، بسیار بیش از رشد توان وام دهی بانکها بوده است. 

قیمت مسکن در کلان شهر ها را بحث کردید اما به پیش بینی  قیمت مسکن در بقیه ایران نپرداختید ؟
در مناطق درگیر کم آبی، قیمت مسکن روند به شدت رو به نزولی خواهد داشت . معاملات به شدت کاهش می یابد اما در مناطقی که بحران آب وجود ندارد مثل دو استان شمالی یا مناطق زیادی در آذر بایجان مثل مرند، به سبب کاهش درآمد ارزی و کاهش اجباری واردات ، کشاورزی رشد می کند و اقتصاد پویایی خود را خواهد داشت سقوط قیمت نفت ، در مناطقی که بحران آب، جدی نیست رونق اقتصادی به همراه دارد.

تحلیل شما نگاهی سه ساله به اقتصاد را تداعی می کند دریک نگاه طولانی رو به جلو چی ؟
باید یک آینده نگری ده ساله به اقتصاد داشت و بر بنیاد آینده نگری ده ساله آینده راپیش بینی کرد. در نگاه ده ساله بزرگترین مشکل ایران که همه مشکلات دیگر را تحت الشعاع قرار می دهد بحران اشتغال است. همه منابع دیر یا زود برای حل بحران اشتغال بسیج می شود. در آن حالت، حتی اگر قیمت نفت مجددا گران شود درآمد نفتی نمی تواند به سمت مسکن هدایت شود و اقتصاد مجدد مسکن محور شود. اقتصاد در آینده "اشتغال محور"  می شود و وقتی اقتصاد "اشتغال محور" شد، سرمایه ها به سمت مسکن حرکت نمی کند بازی مسکن در ایران پایان یافته است .

اما در رسانه ها موجی ایجاد شده که مسکن از اردیبهشت وارد فاز رونق می شود ؟
در زمستان 94 متوسط قیمت فروش نفت ایرات به گزارش اوپک 29 دلار بوده است که پول آن در بهار به اقتصاد تزریق می شود و انطباق اقتصاد ایران در بهار 95 با نفت 29 دلاری به کاهش شدید تقاضا منجر می شود. ممکن نیست با نفت 29 دلاری ، مسکن وارد فاز رونق شود در سال جاری و با نفت 35 دلاری ،درآمد صادرات نفت ، میعانات و فرآورده سهم دولت ، معادل 96 درصد کمک دولت به دو صندوق بازنشستگی است، یا نفت 29 دلاری درآمد دولت از صادرات انرژی، کفایت حقوق بازنشسگان را هم نمی دهد. به عبارت دیگر به استثنای حقوق بازنشستگان، دولت در هر زمینه ای در اقتصاد دخالت کند مردم باید پول آن را پرداخت کنند چگونه ممکن است وقتی دولت این گونه خرج می کند مسکن وارد فاز رونق شود البته در دوران سقوط قیمت نفت ، حداقل قیمت در سطج 29 یا 35 دلار  باقی نخواهد ماند در سال جاری نفت گران تر میشود اما این به معنای بازگشت به قیمت های گران گذشته در سال جاری نیست

شما ورود مسکن به فاز رونق در اردیبهشت را غیر واقعی می دانید ؟
29 درصد از سپرده های سیستم بانکی به تسهیلات تبدیل نشده و 49 درصد به دولت و 114 شرکت دولتی وام پرداخت شده که برگشت ندارد و بانکها فقط با 22 درصد سپرده ها کار می کنند و در بهار تغییری در این ارتیاط رخ نمی دهد، این بانکها هستند که در کنار دولت، قدرت خرید ایجاد می کند وقتی بانکها با 22 درصد ظرفیت خود فعال باشند و دولت جز در حقوق بازنشستگان، بقیه هزینه هایش باید بوسیله مردم تامین شود، انتظار ورود بخش مسکن به رونق غیر واقعی است.

• قیمت مسکن باید 40 درصد کاهش یابد تا معاملات رونق یابد
چه باید اتفاق بیفتد تا رونق به بخش مسکن بازگردد؟

قیمت مسکن بیش از قدرت خرید قشر متوسط و ضعیف رشد کرده قیمت مسکن باید 40 درصد کاهش یابد تا با سطح درآمد متعارف خانواده ها هم سطح شود تا معاملات راه بیفتد.

• سودی که بانکها از آغاز سال 92 به سپرده پرداخت می کنند از بازده اقتصاد بالاتر است
در سال آینده هم مسکن وارد فاز رونق نمی شود 
؟
سودی که بانکها از آغاز سال 92 به سپرده پرداخت می کنند از بازده اقتصاد بالاتر است. سه سال متوالی است که بانکها سودی که به سپرده می دهند از بازده اقتصاد بالاتر است،این روند تا ابد ادامه نخواهد داشت،این روند به کوچک شدن بانکها انجامیده است،بانکها دارند کوچک میشوند،بانکها دارند زیان می کنند، دیر یا زود بانکها ناتوانی خود را از پرداخت سودی که از آغاز سال 92 تعهد کرده اند اعلام می کنند، وقتی اعلام، تحقق یابد، سود ابرازی از آغاز 92 به بعد دود میشود، وقتی دود سفید از دود کش ها زباله کشید، مسکن وارد رکود سختی میشود، ممکن است دود سفید در سال 96 در آسمان قابل رویت شود، حباب سود سپرده در آسمان مسکن می ترکد.

• توسعه فیزیکی کلان شهر ها دیگر ممکن نیست
در افق ده ساله باید منتظر چه رویدادهایی باشیم ؟

دو بال شرق و غرب ایران ، بال شرق از چابهار تا سرخس و بال غرب از خوزستان تا ارومیه، اگر به حال خود رها شود، بال غرب بخاطر بی آبی و بال شرق به خاطر بحران گرد و خاک، به سمت تخلیه حمعیتی و مهاجرت به کلان شهر ها پیش می روند و کلان شهرها ظرفیت جذب آنها را ندارند، منابع کشور باید برای جلوگیری از تخلیه این دو بال، بسیج شود، هیچ راه دومی نیست، تهران را نم یشود از شهر 14 میلیونی ( قطب تهران و نه شهر تهران ) به قطب 20 میلیونی تبدیل کرد. تجدید سیاست ها در این دو زمینه منابع را به سمت بال شرق و غرب  هدایت می کند و نهایتا تجهیز منابع در کلان شهر ها برای مسکن را بسیار محدود می کند، توسعه فیزیکی کلان شهر ها دیگر ممکن نیست .

• نفت مجددا گران می شود
در افق ده ساله باید منتظر چه رویداد دیگری باشیم؟

نفت مجددا گران می شود و به کمک نفت گران، مجددا در ایران رونق میشود ، رونق و رکود در ایران به قیمت و حجم صادرات انرژی مربوط می شود، قیمت نفت دیر یا زود گران می شود و رکود فعلی به رونق تبدیل می شود.

از تاثیر بخش مسکن بر دیگر بخش ها در ایران سخنی به میان نیامد ؟
وقتی مسکن گران می شود مردم حس می کنند که ثروتمند تر شدند و بیشتر مصرف می کنند  و وقتی مسکن ارزان می شود حس فقر در مردم رشد می کند و کمتر مصرف می کنند، یکی از عوامل رکود فعلی یا قلت تقاضا به همین بر می گردد.

ارسال به توییتر
 
 

کلید واژه ها

 مسکن  محمد حسین ادیب

اخبار مرتبط

=========================================== 

 امیدواریم استحکام ، زیبائی و مهمتر از همه اعتبار فروشنده شرکت سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران متعلق به بانک صادرات)شما را ترغیب نماید تا در صورت نیاز به ملکی در شمال شهر تهران برای سکونت در محیطی دلپذیر و زیبا و یا سرمایه گذاری مطمئن ، یکی از خریداران این برج های آرامش بخش باشید.

اطلاعیه پیش فروش آپارتمان در خیابان فرشته تهران

 فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران

===============================
  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    
 
----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان

 
 

 

خوش آمدید : فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران : جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 02166122699 – 02166122692 -09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-1 فروش آپارتمان سند اداری و واحدهای , مغازه , تجاری در خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-5 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر کلیه شرکت ها اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 66122699 – 66122692 - 66120538-09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa رامسر- آپارتمان - فروش -خرید - آپارتمان اجاره ای - آپارتمان فروشی . + الهیه - املاک - باغ فروشی - تهیه مسکن - خرید آپارتمان - خرید خانه - رهن اجاره - رهنی - زعفرانیه . - زمین صنعتی - زمین فروشی - سوله - فردیس - فرمانیه - فروش آپارتمان - فروش خانه - فروش ویلا - فروش کلنگی . - فروشی - محمودیه - مسکن - مشارکت در ساخت - مشاورین املاک - مغازه - ملک - نیاوران - کارخانه - کرج - کلنگی - یوسف آباد - قیمت آپارتمان در تهران , قیمت آپارتمان در تهران همشهری , قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار , قیمت آپارتمان در تهرانپارس , قیمت آپارتمان در کیش , قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان , قیمت آپارتمان , جدول قیمت آپارتمان در تهران , جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , جدول افزایش قیمت مسکن مهر , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول , قيمت مسكن در تهران , قيمت مسكن در سال 94 , قیمت آپارتمان در تجریش , قیمت آپارتمان در شمال تهران , قیمت خانه در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال شرق تهران , اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/ #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa

ادامه مطلب ...

 

خبرهای تازه در حوزه مسکن : وام ساخت مسکن 150 میلیون تومان شد - 29 فروردین 95


خبرهای تازه در حوزه مسکن

وام ساخت 150 میلیون تومان شد

 
خبرهای تازه در حوزه مسکن : وام ساخت مسکن 150 میلیون تومان شد - 29 فروردین 95

نشست خبری امروز مدیرعامل مسکن حاوی اخبار مهم و تازه‌ای در حوزه تسهیلات‌دهی سال 1395 بود. افزایش وام ساخت مسکن، فروش اقساطی و همچنین افتتاح حساب امانی نزد این بانک از اهم این اخبار است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، محمد هاشم بت‌شکن با تشریح جزییات برنامه‌های بانک مسکن در سال جاری با اشاره سه اقدام مهم اجرایی در حوزه سیاست‌های اعتباری این بانک به افزایش سقف تسهیلات مشارکت مدنی ساخت اشاره کرد.

وی از دریافت مجوز از بانک مرکزی و تایید شورای پول و اعتبار برای بالابردن سقف فردی مشارکت ساخت که تا 80 درصد کل سرمایه‌گذاری در این بخش بدون احتساب قیمت زمین را در بر گرفته و به ازای آن تسهیلات پرداخت می‌کند سخن گفت.

به گفته مدیر عامل بانک مسکن شرکت‌های انبوه‌ساز می‌توانند به یک شرط تا حد 150 میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی تسهیلات دریافت کند.

آنطور که بت‌شکن اعلام کرده است شرکت‌های انبوه‌سازی که بتواند تکنولوژی جدید وارد کشور کرده و به ازای آن موجب صرفه‌جویی و بهره‌وری انرژی شوند از این مزیت برخوردارند که به ازای هر واحد مسکونی بتوانند 150 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند این رقم در شهرهای تهران، تبریز، کرج، مشهد، اهواز، شیراز و اصفهان قابل اجراست.

وی در توضیحات بیشتر گفت: انبوه‌سازانی در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بالای 200 هزار نفر تا 130 میلیون تومان و در سایر شهرها تا 100 میلیون تومان می‌توانند از تسهیلات ساخت بهره‌مند شوند این در حالی است که اگر انبوه‌سازی بخواهد تسهیلات دریافت کرده، اما ساخت‌وساز وی با تکنولوژی جدید و صرفه‌جویی و بهره‌وری همراه نبوده و به عبارتی یک ساخت‌وساز معمولی داشته باشد در شهرهای نام برده شده تا 130 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر 90 میلیون تومان و در سایر شهرها نیز تا 70 میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی تسهیلات مشارکت مدنی ساخت دریافت می‌کنند.

مدیر عامل بانک مسکن در ادامه به سیاست‌های در نظر گرفته شده برای شرکت‌های کوچک و متوسط و بزرگ فعال در تولید مصالح ساختمانی اشاره کرد.

وی گفت: در رابطه با شرکت‌های کوچک و متوسطی که در بخش مسکن و ساختمان کار می‌کنند، قرار است تا 80 درصد پیش فاکتور خرید ماشین‌آلات تسهیلات مشارکت مدنی با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار پرداخت کنیم تا بتوانند نیاز تامین سرمایه در گردش آنها را تا حدی برطرف کنند.

بت‌شکن در رابطه با شرکت‌های بزرگ تولید مصالح ساختمانی نیز اعلام کرد که برای آنها حد اعتباری شامل ترکیبی از سیاست‌های اعتباری در نظر گرفته شده که می‌تواند به آنها کمک قابل توجهی کند.

طرح تضمین معاملات فروش اقساطی اجرا می‌شود

خبر دیگری که مدیر عامل بانک مسکن به آن اشاره داشت بحث فروش اقساطی بود که مدت‌ها مطرح و این بانک با انبوه‌سازان در رابطه با آن مذاکرات بسیاری داشته است.

بنابر آنچه بت‌شکن توضیح داد، کلیه انبوه‌سازان عضو انجمن صنفی می‌توانند با مراجعه به شعب اصلی و مرکزی بانک مسکن در استان‌ها و همچنین شش شعبه اصلی این بانک در تهران از این طرح استفاده کنند.

بر این اساس انبوه‌سازان می‌توانند تا 50 درصد قرار‌داد که سقف بدهی تضمینی بیش از 150 میلیون تومان نباشد و همچنین اقساط ماهیانه به بیش از سه میلیون تومان نرسد از این طرح استفاده کنند در عین حال که باید پلاک واحد مسکونی دارای پروانه معتبر بوده و بیش از 10 سال از آن نگذشته باشد.

این طرح در حالی اجرا می‌شود که بنا بر گفته مدیرعامل بانک مسکن با توجه به این‌که انبوه‌سازان می‌خواهند واحدهای مسکونی خود را بدون دریافت تسهیلات و با توافق بین خود و خریدار به فروش رسانده اما از عدم پرداخت اقساط همواره نگران هستند با ورود به بانک مسکن و تضمین معاملات فروش اجرایی می‌شود در این حالت اگر قسطی با تاخیر پرداخت شود، این بانک مسکن خواهد بود که نسبت به واریز آن اقدام خواهد کرد. از دیگر شرایط مربوط به دوره اقساط و 50 ماهه بودن آن است. در طرح تضمین معاملات فروش اقساطی نرخ کارمزد موثری که بانک مسکن دریافت می‌کند حداکثر 2.3 درصد است.

حساب‌های امانی فعال می‌شود

فعال‌سازی حساب‌های امانی دیگر موضوع مطرح شده در نشست خبری امروز بت‌شکن بود.

آنطور که مدیر عامل بانک مسکن در رابطه با این طرح توضیح داد پیش فروشنده باید یک حساب کوتاه مدت نزد بانک مسکن باز کند در این حالت خریدار مبلغ پیش فروش را به این حساب واریز و بانک مسکن نیز با نظر مهندسین ناظر و طبق پیشرفت فیزیکی کار مطابق با قرار‌داد بین طرفین مبلغ پیش‌فروش را به حساب پیش‌فروشنده واریز می‌کند.

وی در رابطه با کارمزد بانک مسکن در مورد حساب‌های امانی نیز گفت که برای هر قرار‌داد مبلغ ثابت 100 هزار تومان و در مجموع نیم درصد کل ارزش قرار‌داد دریافت خواهد شد.

بت‌شکن به سایر برنامه‌های این بانک در سال جدید نیز اشاره داشت و گفت: ارائه‌ تسهیلات برای تکمیل مسکن مهر تا سقف 55 هزار میلیارد تومان، تاسیس صندوق‌های جدید مسکن و ساختمان، توسعه راهکارهای جدید تامین مالی از طریق انتشار اوراق مالی در بازار سرمایه، جذب سرمایه‌گذاری خارجی به ویژه از طریق ایرانی‌های خارج کشور و همچنین راه‌اندازی لیزینگ مسکن با مجوز بانک مرکزی در دستور کار این بانک قرار دارد.

سرمایه 5 هزار میلیاردی بانک مسکن با فروش اموال وزارت راه

مدیر عامل بانک مسکن از تصویب افزایش سرمایه بانک مسکن در قالب بودجه 1395 در مجلس خبر داد و گفت: بنابر مصوبه مجلس با پیشنهاد افزایش سرمایه این بانک موافقت شده و براین اساس پنج هزار میلیارد تومان از اموال غیرمنقول وزارت راه و شهرسازی به فروش رسیده و به عنوان افزایش سرمایه بانک مسکن اعمال خواهد شد که این موضوع موجب بالارفتن توان تسهیلات‌دهی بانک می‌شود.

ارسال به توییتر

اخبار مرتبط

  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    
 
----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

  

 

خوش آمدید : فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران : جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 02166122699 – 02166122692 -09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-1 فروش آپارتمان سند اداری و واحدهای , مغازه , تجاری در خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-5 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر کلیه شرکت ها اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 66122699 – 66122692 - 66120538-09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa رامسر- آپارتمان - فروش -خرید - آپارتمان اجاره ای - آپارتمان فروشی . + الهیه - املاک - باغ فروشی - تهیه مسکن - خرید آپارتمان - خرید خانه - رهن اجاره - رهنی - زعفرانیه . - زمین صنعتی - زمین فروشی - سوله - فردیس - فرمانیه - فروش آپارتمان - فروش خانه - فروش ویلا - فروش کلنگی . - فروشی - محمودیه - مسکن - مشارکت در ساخت - مشاورین املاک - مغازه - ملک - نیاوران - کارخانه - کرج - کلنگی - یوسف آباد - قیمت آپارتمان در تهران , قیمت آپارتمان در تهران همشهری , قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار , قیمت آپارتمان در تهرانپارس , قیمت آپارتمان در کیش , قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان , قیمت آپارتمان , جدول قیمت آپارتمان در تهران , جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , جدول افزایش قیمت مسکن مهر , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول , قيمت مسكن در تهران , قيمت مسكن در سال 94 , قیمت آپارتمان در تجریش , قیمت آپارتمان در شمال تهران , قیمت خانه در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال شرق تهران , اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/ #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa

ادامه مطلب ...

 

بررسی مختصری در ارتباط با بازاریابی املاک به شیوه سنتی تا روش های مدرن امروزی - 29 فروردین 95


New marketing civilians
 

10 معبر تلگرامی رونق مسکن

نسل پنجم بازاریابی ملکی به‌عنوان جدیدترین روش جذب مشتری در معاملات مسکن هم‌اکنون با اضافه شدن یک مکمل تازه، بازار خرید و فروش ملک را با 10 مزیت عمده همراه کرده است.

 مکمل نسل پنجم بازاریابی ملکی در حالی به تازگی به حوزه جذب مشتری برای آپارتمان‌های مسکونی و سایر املاک وارد شده که این شیوه اخیرا در شهر تهران و چند شهر دیگر، عامل ایجاد تحولات مهمی در مثلث بازار ملک شامل خریدار، فروشنده و واسطه ملکی است. تا پیش از آغاز نسل پنجم بازاریابی برای معاملات مسکن، فرآیند جذب مشتری برای فایل‌های فروش ملک، چهار مرحله عمده را پشت سر گذاشته است. این در حالی است که با تکمیل پنجمین نسل از این پروسه مزایای قابل‌توجهی متوجه هر یک از سه ضلع مثلث بازار مسکن خواهد شد. نسل اول بازاریابی ملکی به دورانی بر می‌گردد که دلالی غیررسمی، مهم‌ترین مرجع خرید و فروش ملک در شهرها محسوب می‌شد. به گزارش دنیای اقتصاد ، طی بیش از نیم قرن گذشته، معاملات خرید و فروش مسکن عمدتا از طریق واسطه‌های ملکی انجام می‌شد که فارغ از هر گونه چارچوب و انسجام خاصی به صورت مجزا به بازاریابی برای فروش املاک می‌پرداختند. حدود نیم قرن پیش، با هدایت حرفه دلالی ملک به مسیری رسمی، فعالیت واسطه‌های ملکی در قالب تشکیل آژانس‌های معاملات ملکی ساماندهی شد و از آن پس واسطه‌ها با کسب مجوز رسمی مجاز به فعالیت و دریافت حق کمیسیون از طرفین معاملات شدند.

با انسجام فعالیت واسطه‌های ملکی، واسطه‌گری غیررسمی در محیط‌هایی غیر از بنگاه‌های مسکن محدود و به تدریج بسیار کمرنگ و در اغلب موارد به‌طور کامل محو شد. این در حالی است که طی چند دهه اخیر نسل سوم بازاریابی ملکی از طریق انتشار آگهی نامه‌های مطبوعاتی، حاوی فایل‌های مربوط به املاک فروشی، رواج پیدا کرد. به این ترتیب متقاضیان فروش واحدهای مسکونی و سایر املاک اعم از واسطه‌های ملکی و همچنین مالکانی که قصد فروش ملک خود را داشتند این بار از طریق چاپ آگهی در روزنامه‌ها، اقدام به جذب مشتری کردند.

امکانات نهفته در نسل پنجم بازاریابی ملک
در شرایطی که نسل دوم و سوم و به صورت محدود نسل اول بازاریابی ملکی به موازات هم ادامه داشت، از حدود یک دهه گذشته با گسترش نقش فناوری‌های جدید در فعالیت‌های اقتصادی، نسل چهارم بازاریابی ملکی از طریق راه‌اندازی سایت‌های اینترنتی خرید وفروش ملک هم رواج پیدا کرد تا این بار آژانس‌های املاک و سایر فعالان این حوزه بتوانند از طریق انتشار آگهی در فضای مجازی فایل‌های خود را به تعداد بیشتری از متقاضیان ارائه کنند. اما، نسل پنجم بازاریابی ملکی با رواج استفاده از شبکه اجتماعی تلگرام در میان کاربران ایرانی به‌عنوان جدیدترین شیوه جذب مشتری برای املاک فروشی به تازگی امکان استفاده از قابلیت‌های نهفته در روش‌های مجازی تبلیغات ملکی را در اختیار مثلث بازار ملک قرار داده است.

انتشار تصاویر واقعی از فضای داخلی و نمای بیرونی آپارتمان‌های مسکونی و فایل‌های املاک فروشی به‌وسیله تلفن همراه از طریق کانال‌های تلگرام، هم‌اکنون به‌عنوان مکمل نسل پنجم بازاریابی ملکی امکانات و قابلیت‌های جدیدی را در اختیار متقاضیان خرید وفروش مسکن و مشاوران املاک قرار می‌دهد که تا پیش از این وجود نداشت. در واقع شیوه‌ای که از حدود یک دهه قبل در کشورهای پیشرفته به‌عنوان مکمل تبلیغات اینترنتی در نسل چهارم بازاریابی ملکی تجربه شد هم‌اکنون به‌عنوان مکمل نسل پنجم جذب مشتری در بازار مسکن پایتخت و چند شهر بزرگ در حال رشد است.

طی 10 سال اخیر، استفاده از تصاویر واقعی از نمای بیرونی و فضای داخلی املاک فروشی در کنار انتشار متن آگهی مربوط به شرایط فروش ملک، به‌عنوان تقویت کننده نسل چهارم بازاریابی ملکی یعنی انتشار آگهی در سایت‌های اینترنتی در کشورهای پیشرفته تجربه شد. این تجربه موفق که مزیت‌های زیادی برای خریدار، فروشنده و واسطه‌های ملکی در بر داشت، با تاخیر 10 ساله هم‌اکنون به نسل پنجم بازاریابی در پایتخت و چند شهر بزرگ کشور یعنی بازاریابی ملکی از طریق شبکه اجتماعی تلگرام رسیده است.

ظرفیت 22 میلیونی تبلیغات ژورنالی
شبکه اجتماعی تلگرام که مطابق با آخرین آمارها تا پایان سال 94 حدود 15 میلیون نفر کاربر فعال و 7 میلیون کاربر غیرفعال در کل کشور دارد، طی یکسال گذشته به ظرفیت بزرگی برای تبلیغات ملکی تبدیل شده است که با تقویت این روش با استفاده از تصاویر املاک فروشی، تحول مهمی در نسل پنجم بازاریابی ملکی در حال وقوع است. بازاریابی تصویری در گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی می‌تواند 10 گشایش بزرگ در معاملات مسکن به‌خصوص در مقطع زمانی حاضر که فاز خروج از رکود و دوران پیش رونق شروع شده است، را به همراه داشته باشد. نیمی از این 10 مزیت عمده بازاریابی تصویری در فضای تلگرام براساس الگوی جهانی فروش تصویری املاک، قابلیت عینی پیدا کرده و به‌عنوان یک روش موفق هم‌اکنون در اغلب کشورهای پیشرفته مبنای خرید و فروش ملک قرار گرفته است.

حذف بعد زمان و مکان در پروسه خرید و فروش ملک اولین مزیت بازاریابی تصویری املاک در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی است. امکان مشاهده تصاویر واقعی از نمای بیرونی و فضای داخلی املاک، در شبکه‌های اجتماعی، محدودیت‌های زمانی و مکانی برای بازدید از فایل‌های فروش ملک را از بین می‌برد و کاربران سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام می‌توانند در هر زمان و هر مکانی فایل‌های فروش ملک را برای انتخاب مناسب‌ترین آنها مشاهده کنند.

دومین مزیت تقویت نسل پنجم بازاریابی ملکی به از بین رفتن نیاز به مراجعه فیزیکی در جست و جوی اولیه برای خرید ملک بر می‌گردد. در واقع امکان مشاهده تصاویر فایل‌های فروش مسکن، مراجعه برای خرید هر کدام از این فایل‌ها را منوط به کسب رضایت اولیه از هر کدام از این فایل‌ها در نتیجه بازدید مجازی می‌کند. بنابراین متقاضی خرید ملک هرگز وقت خود را برای بازدید از املاکی که در همان نگاه اول مورد رضایت وی واقع نمی‌شود، هدر نمی‌دهد.

انتشار و امکان بازدید از فایل‌های فروش املاک به‌صورت ارزان‌تر و آسان‌تر سومین مزیت بازاریابی تصویری در بازار مسکن است. از سوی دیگر، امکان تصمیم‌گیری سریع و کاهش شدید زمان مورد نیاز برای بازاریابی و جست‌وجوی مشتری به‌عنوان چهارمین مزیت این روش تبلیغات ملکی مطرح است. تسریع زمان ملک یابی و سهولت مشاهده املاک فروشی برای متقاضیان شاغل، پنجمین مزیت قابل توجه در بازاریابی تصویری محسوب می‌شود.

علاوه‌بر 5 مزیت ذکر شده، طی 10 سال گذشته، استفاده از روش بازاریابی تصویری املاک در کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا به‌عنوان جوامع پیشرفته و ترکیه و امارات به‌عنوان دو کاربر موفق این روش بازاریابی ملکی، پنج مزیت دیگر را برای مثلث بازار ملک در این کشورها – خریدار، فروشنده و واسطه‌های ملکی – به همراه داشته است.

امکان مقایسه فایل‌های مشابه فروش ملک به‌عنوان مثال در گروه‌های 5 تایی، امکان ارائه اطلاعات مکمل حقوقی، فنی و اقتصادی برای خرید یا اجاره املاک و امکان اظهار نظر حقوقی خریداران بعد از انجام معامله بابت ویژگی‌های محله و ساختمانی که به تازگی در آن مستقر شده اند، سه مزیت عمده دیگر از این 10 مزیت هستند. این در حالی است که فراهم شدن امکان مشاوره رایگان به صورت زنده و صوتی از طریق میزگردهای مجازی متخصصان فروش املاک، نهمین مزیت تبلیغات تصویری تجربه شده در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی بازاریابی ملکی در کشورهای پیشرفته است.

همچنین فعالان بازار ملکی در برخی از این کشورها با استفاده از این روش بازاریابی ملکی، با اطلاع از نوع شغل، موقعیت جغرافیایی اقوام، دوستان و آشنایان متقاضیان خرید ملک و روحیات و تعاملات اجتماعی آنان، اطلاعات کاربردی مهمی را در اختیار آنان قرار می‌دهند. این اطلاعات می‌تواند شامل معرفی محلاتی با سطح مطلوب دسترسی به خدمات، راه ها، حمل و نقل عمومی و... باشد یا به‌عنوان مثال اطلاعاتی را در مورد محلات جرم خیز یا محلاتی که از طرف خریداران قبلی به‌عنوان محلات مطلوب و محبوب شناخته شده‌اند در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار دهد.

بازاریابی برتر برای نوسازها
کارشناسان بازاریابی ملکی، معرفی فایل‌های فروش ملک با استفاده از تصاویر واضح از نمای بیرونی و فضای داخلی آنها را روشی برتر در مقایسه با سایر شیوه‌های بازاریابی، برای املاک و آپارتمان‌های نوساز می‌دانند. به اعتقاد آنان، در حال حاضر که حجم عمده معاملات مسکن در انحصار واحدهای نوساز است و از طرفی عمده تقویت قدرت خرید از مجرای تسهیلات مسکن مخصوص زوج‌های جوان خانه اولی طراحی شده که عمده آنان شاغل هستند، تبلیغات تصویری با توجه به 10 مزیت گفته شده بهترین شیوه برای بازاریابی املاک نوساز و مصرفی است. همچنین این روش با اتصال آسان‌تر و سریع‌تر طرفین معاملات و واسطه‌های ملکی به یکدیگر، نقش مهمی در برون رفت از رکود و افزایش حجم معاملات مصرفی خرید مسکن دارد.

تجربه دنیا در بازاریابی تصویری ملک
 شما می‌توانید با استفاده از اینترنت در همین لحظه، در هر کجای دنیا که می‌خواهید خانه مورد نظر خود را جست‌وجو کنید. در دنیای امروز سایت‌های خرید و فروش آنلاین مسکن هر روز پیشرفته‌تر می‌شوند و فرهنگ استفاده از‌ این سایت‌ها به سرعت در حال فراگیر شدن است تا جایی که دیگر شغل «معاملات ملکی» در دنیا در حال از بین رفتن است و تنها بنگاه‌هایی که توانسته‌اند خود را وارد این شبکه‌های مجازی خرید و فروش کنند می‌توانند به ادامه شغل خود امیدوار باشند.

امکانات متنوع این سایت‌ها در کنار صرفه‌جویی در وقت و حذف پورسانت دلالان مسکن در واقع راز موفقیت آنها است. این سایت‌ها در بازار رقابتی با یکدیگر امکانات خاصی را برای کاربران فراهم می‌کنند که در نهایت مستاجران، خریداران و صاحبان ملک‌ ترجیح می‌دهند از این سایت‌ها استفاده کنند. در اکثر این سایت‌ها اطلاعاتی از قبیل قیمت‌، تعداد اتاق‌ خواب‌ها، امکانات موجود در خانه، مدت ساخت، مکان دقیق و عکس‌هایی از داخل، خارج و اطراف ملک وجود‌ دارد و فقدان هر کدام از این اطلاعات باعث کاهش شدید بازدید‌کننده و دیده شدن ملک در سایت می‌شود. اما در کنار این اطلاعات کاملی که داده شده‌است، بعضی از سایت‌ها برای جذب مشتری خدمات جدیدی را ارائه کرده‌اند، در آمریکا سایت‌هایی مانند: «سایبرهوم»، اطلاعات ملک‌های هر منطقه را به صورت طبقه‌بندی شده و لیستی یا نقشه‌ای در آورده‌است و خریدار با یک نگاه می‌تواند اطلاعات بازار کلی آن ناحیه را دریافت کند. همچنین مقالاتی برای بالا بردن سطح اطلاعات خریداران، مستاجران و مالکان در حوزه مسکن در کتابخانه این سایت قرار گرفته‌است. سایت «هومز» امکان استفاده آسان از سایتش را از طریق نصب اپلیکیشن بر گوشی‌های تلفن‌همراه فراهم کرده است. سایت «ریلتور» که وابسته به موسسه ملی معامله‌گران مسکن است لیست‌هایش را در مورد جزئیات ملک‌های معاوضه شده، تغییر قیمت‌های مسکن و عکس‌ها و ویدئو‌های متنوع از خانه‌‌هایی که آماده فروش یا اجاره هستند هر 15 دقیقه به روز می‌کند و تازه‌ترین اخبار را در دسترس مردم قرار می‌دهد. سایت «تورولیا» با کنار هم قرار دادن متخصصان مسکن امکان ارتباط مستقیم آنلاین را به‌صورت صوتی برای کاربران خود فراهم کرده‌است. همچنین کاربران می‌توانند تجربه‌های شخصی خود را در مورد خرید مسکن به صورت صوتی در سایت بگذارند. امکان مقایسه در کنارهم 5خانه و فیلتر‌هایی که برای جست‌وجو وجود دارند از دیگر دلایل محبوبیت این سایت است. سایت «زیلوو» نیز امکان پرسش و پاسخ بین متخصصان و مردم را فراهم کرده‌است. این سایت از تمامی مردم دعوت کرده تا اطلاعات خانه‌هایشان را حتی اگر قصد خرید و فروش ندارند، وارد کنند؛ در نتیجه کاربران سایت می‌توانند موقعیت خانه‌ای که می‌خواهند و قیمت‌های کلی منطقه مورد نظر خود را متوجه شوند. سامانه زیلو «zillow» در آمریکا یکی از این نمونه‌های موفق است که در آن می‌توان تمام آپارتمان‌ها و املاک فروشی یا اجاره‌ای را با وارد کردن کد منطقه مشاهده کرد.

در این سامانه تمام مشخصات، قیمت پیشنهادی و سایر شرایط فروش یا اجاره آپارتمان‌ها به همراه اطلاعات نحوه تماس با فروشنده قابل دسترسی است. حتی برآورد کارشناسی سامانه درباره سطح بالا یا پایین قیمت پیشنهادی فروشنده نیز در این سامانه به خریدار اعلام می‌شود. در انگلیس نیز سایت‌هایی مانند: «پروپرتی نت‌ ورک» از کاربران خود می‌خواهد از طریق فیس‌بوک وارد شوند و با توجه به اطلاعاتی که از کاربر، علاقه‌مندی‌ها، شغلش و دوستانش به دست می‌آورد به او پیشنهاد می‌کند چه خانه‌ای را در چه منطقه‌ای بخرد یا اجاره کند. سایت «فایند پروپرلی» فیلترهای متعددی را در سایت خود قرار داده که توسط آنها می‌توان محله‌ دلخواه را براساس مسافتش تا ایستگاه‌های مختلف و پارک‌ها، آمار جرم، میزان مالیات و محبوبیت در میان قشر خاص انتخاب کرد. سایت‌های «پروپرتی اسنک» و «زوپلا» ملک‌ها را براساس کاهش قیمت و تاریخچه نوسانات قیمت و میزانشان در هر ناحیه مرتب می‌کنند. در انگلیس سایت‌های خاص موضوعی نیز وجود دارند مانند: کلیسا یا مدرسه‌هایی که با هدف تغییر کاربری به فروش می‌رسند، فروش زمین، خانه‌های مدرن، مسکن‌های دارای وام و اجاره یا خرید اتاق به جای یک واحد کامل، که امکان جست‌وجوی سریع‌تر را برای کاربران فراهم می‌کنند. این سایت‌ها همچنین مشاوره‌هایی برای قیمت‌گذاری روی ملک دارند و باعث بالا رفتن اعتماد مردم برای خرید خانه می‌شوند. همچنین سایت‌هایی وجود دارند مانند «زوپلا»، «رایت موو» و «ورد پروپرتیز» که امکان جست‌وجو و پیدا کردن ملک را در اکثر کشورهای جهان فراهم کرده‌اند.
ارسال به توییتر
 
 

اخبار مرتبط

=========================================== 

 امیدواریم استحکام ، زیبائی و مهمتر از همه اعتبار فروشنده شرکت سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران متعلق به بانک صادرات)شما را ترغیب نماید تا در صورت نیاز به ملکی در شمال شهر تهران برای سکونت در محیطی دلپذیر و زیبا و یا سرمایه گذاری مطمئن ، یکی از خریداران این برج های آرامش بخش باشید.

اطلاعیه پیش فروش آپارتمان در خیابان فرشته تهران

 فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران

===============================
  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    
 
----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان
 

 

خوش آمدید : فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران : جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 02166122699 – 02166122692 -09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-1 فروش آپارتمان سند اداری و واحدهای , مغازه , تجاری در خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-5 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر کلیه شرکت ها اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 66122699 – 66122692 - 66120538-09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa رامسر- آپارتمان - فروش -خرید - آپارتمان اجاره ای - آپارتمان فروشی . + الهیه - املاک - باغ فروشی - تهیه مسکن - خرید آپارتمان - خرید خانه - رهن اجاره - رهنی - زعفرانیه . - زمین صنعتی - زمین فروشی - سوله - فردیس - فرمانیه - فروش آپارتمان - فروش خانه - فروش ویلا - فروش کلنگی . - فروشی - محمودیه - مسکن - مشارکت در ساخت - مشاورین املاک - مغازه - ملک - نیاوران - کارخانه - کرج - کلنگی - یوسف آباد - قیمت آپارتمان در تهران , قیمت آپارتمان در تهران همشهری , قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار , قیمت آپارتمان در تهرانپارس , قیمت آپارتمان در کیش , قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان , قیمت آپارتمان , جدول قیمت آپارتمان در تهران , جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , جدول افزایش قیمت مسکن مهر , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول , قيمت مسكن در تهران , قيمت مسكن در سال 94 , قیمت آپارتمان در تجریش , قیمت آپارتمان در شمال تهران , قیمت خانه در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال شرق تهران , اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/ #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa

ادامه مطلب ...

 

بسته بانکی حاوی 8 نوع وام پرقدرت ساخت مسکن و وام 130 میلیونی ساخت مسکن - نشانه های از ورود متقاضیان مصرفی به بازار مسکن - 28 فروردین 95


بسته بانکی حاوی 8 نوع وام پرقدرت ساخت مسکن و وام 130 میلیونی ساخت مسکن - نشانه های از ورود متقاضیان مصرفی به بازار مسکن - 28 فروردین 95
 

وام 130 میلیونی ساخت مسکن

بسته بانکی حاوی 8 نوع وام پرقدرت ساخت مسکن، با هدف «تحریک ضربتی» سازنده‌ها به شروع دور تازه سرمایه‌گذاری ساختمانی، از این هفته وارد نظام تامین مالی ساخت‌وساز می‌شود.

بانک عامل بخش مسکن به دنبال تصویب یک اختیار در نشست آخر سال گذشته شورای پول و اعتبار، ابتدای امسال اقدام به بازنگری در «نحوه پرداخت وام ساخت» کرد. بر این اساس، از یکسو سقف ریالی نه‌چندان قدیمی تسهیلات ساخت مسکن، به روز شده و از سوی دیگر شکل دسترسی به وام نیز تسهیل شده است به‌طوری‌که در تهران و 6 کلانشهر دیگر از امروز 130 میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده 130 میلیون تومانی برای ساخت‌وساز مسکونی (به ازای هر واحد آپارتمان) به سازنده‌ها پرداخت می‌شود. شورای پول و اعتبار ماه گذشته به بانک مسکن مجوز داد، تسهیلات ساخت را تا سقف 80 درصد هزینه احداث آپارتمان مسکونی تقویت کند. به گزارش دنیای اقتصاد ، از آنجا که متوسط هزینه ساخت مسکن در شهرهای مختلف، ارقام کاملا متفاوت و نابرابری است، این بانک مناطق شهری کل کشور را در چهار گروه شامل «تهران، کرج، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز و شیراز»، «کیش و قشم»، «مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر» و «سایر شهرها» تقسیم‌بندی کرده و مبلغ وام ساخت را به‌صورت شناور افزایش داده است. امسال وام ساخت مسکن توسط بانک عامل این بخش، به دو صورت تسهیلات «ساخت صنعتی» و «سنتی‌سازی» پرداخت می‌شود به‌طوری‌که سقف وام صنعتی‌سازی در هر یک از گروه‌های شهری، 20 میلیون تومان بیشتر است. در شهرهای گروه اول از امروز، برای ساخت‌وساز مسکونی به روش صنعتی (استفاده از قطعات پیش‌ساخته و سازه‌های فلزی از قبل تولید شده و قابل مونتاژ در محل ساخت) 130 میلیون تومان و برای ساخت سنتی نیز 110 میلیون تومان وام بدون سپرده پرداخت می‌شود. در شهرهای گروه دوم نیز تسهیلات 120 و 100 میلیونی و در شهرهای گروه سوم نیز تسهیلات 90 و 110 میلیون تومانی برای ساخت هر واحد مسکونی به سازنده‌ها ارائه می‌شود. همچنین در گروه «سایر مناطق شهری» که عمدتا شهرهای کوچک با جمعیت کمتر از 200 هزار نفر را در برمی‌گیرد، سقف وام ساخت مسکن به 90 میلیون تومان برای صنعتی‌سازی و 70 میلیون تومان برای سنتی‌سازی افزایش پیدا کرده است.

با رونمایی از وام‌های جدید ساخت مسکن، «سبد تسهیلات بانکی» مختص بخش مسکن و ساختمان که پیش‌تر با طیف متنوعی از وام‌های خرید شکل گرفته بود، کامل شد. تسهیلات جدید و بدون سپرده ساخت‌وساز، به آن دسته از سرمایه‌گذاران ساختمانی که در رکود سه سال گذشته توان مالی لازم برای حضور در بازار ملک را از دست داده بودند، امکان فعالیت دوباره می‌دهد و از این منظر به شکل‌گیری رونق غیرتورمی کمک خواهد کرد. سازنده‌ها در فاصله سال‌های 92 تا پایان 94، به یک مشکل عمده برخورد کردند و آن، انباشت ساختمان‌های تازه‌ساز در بازار عرضه و نبود تقاضای موثر برای خرید آنها بود. این ساختمان‌ها که نتیجه رونق ساخت‌وساز سال‌های 90 تا 92 و رشد بالای 50 درصد تیراژ پروانه‌های ساختمانی در آن سال‌ها بود، به‌دلیل فروش نرفتن‌شان، به عامل بازدارنده تعریف پروژه‌های جدید برای سرمایه‌گذاران بدل شد و در نتیجه به افت 60 تا 70 درصدی حجم ساخت‌وساز طی دست کم دو سال اخیر منجر شد. تیراژ ساخت مسکن در اوایل دهه 90 در کل کشور به مرز یک میلیون واحد مسکونی رسید اما در یک سال 93، فقط 365 هزار واحد مسکونی جدید در شهرها احداث شد درحالی‌که طبق برآوردهای صورت گرفته در طرح جامع مسکن، باید سالانه حداقل 965 هزار واحد مسکونی جدید در کل کشور (شهر و روستا) احداث شود.

در حال حاضر طیف وام‌های خرید در سبد تسهیلات مسکن، مشکل اول سازنده‌ها که همان قدرت مالی تقاضای موثر است را برطرف می‌کند و طیف جدید وام‌های ساخت نیز با حل چالش دوم یعنی تامین مالی سریع پروژه‌های ساختمانی، به تحریک دوباره برای رونق‌بخشی به ساخت‌وسازهای مسکونی نه تنها در تهران و شهرهای بزرگ که در سایر مناطق شهری منجر خواهد شد. به بیان دیگر، از ابتدای امسال پرداخت تسهیلات سه رقمی خرید مسکن در شهرها در نقش «بال اول» بازار ملک برای خروج معاملات از رکود عمل کرد و هم‌اکنون «بال دوم» در قالب تسهیلات ساخت، صعود ساخت‌وساز به سمت رونق را امکان‌پذیر کرده است. تسهیلات جدید ساخت در بانک مسکن، با اولویت به سازنده‌هایی تعلق می‌گیرد که پیش‌تر جزو مشتریان محصولات این بانک بوده‌اند و در این بانک، حساب داشته‌اند. سال گذشته، سقف وام بدون سپرده ساخت مسکن در بانک مسکن رقمی معادل 90 میلیون تومان در تهران بود و مدل پرداخت این تسهیلات به‌صورت مدت‌دار بود به این معنا که تسهیلات مشروط به رسوب حساب 20 میلیون تومانی ظرف مدت 6 ماه بود. اما از امروز، شرط داشتن رسوب حساب برای 8 نوع وام‌ جدید ساخت مسکن برداشته شده است و بعد از انجام اعتبارسنجی سازنده توسط بانک، تسهیلات پرداخت خواهد شد. این ساده‌سازی در پروسه پرداخت وام ساخت مسکن باعث می‌شود حتی سازنده‌هایی که با کمترین نقدینگی تحت تاثیر آسیب‌های اقتصادی رکود مسکن روبه‌رو هستند، بتوانند به پشتوانه تسهیلات جدید، به بازار ساخت‌وساز برگردند.

به این ترتیب در سال جدید، دو حوزه ساخت و خرید مسکن همزمان و به شکل کارآمد از محل تسهیلات بانک عامل، در معرض تحریک به خروج از رکود قرار گرفته‌اند. برآوردهای اولیه بانک مسکن از تاثیرگذاری تسهیلات جدید ساخت مسکن نشان می‌دهد: وام‌های جدید به‌خصوص در شهرهای میانی و کوچک، بیش از 70 درصد هزینه احداث بنای مسکونی را پوشش می‌دهد و از این منظر، با برنامه دولت مبنی بر متعادل‌سازی سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی در مناطق شهری و انتقال سرمایه‌ها از شهرهای بزرگ به مناطق کم‌جمعیت، سازگاری دارد. در حال حاضر متوسط هزینه ساخت مسکن –فارغ از قیمت زمین- در کل کشور رقمی در حدود یک میلیون تومان به ازای هر مترمربع است که البته این مبلغ مربوط به پروژه‌هایی است که سال گذشته ساخت آنها به پایان رسید. با فرض اینکه، این رقم در سال‌جاری تغییر نکرده باشد، در این صورت تسهیلات جدید ساخت‌وساز، محرک قوی برای پروژه‌های کوچک متراژ و حداکثر 100 متر مربع محسوب می‌شود. 8 نوع تسهیلات جدید ساخت مسکن، در عین حال قابلیت انتقال به خریداران آپارتمان‌های نوساز احداث شده توسط این تسهیلات را نیز دارد به‌طوری‌که حدود نیمی از مبالغ وام، بعد از آنکه ساختمان‌ها احداث شد، در قالب فروش اقساطی، به خریداران واحدهای مسکونی منتقل می‌شود.
این تسهیلات با نرخ سود عقود مشارکتی (22 درصد) محاسبه خواهد شد.
ارسال به توییتر
 
 

اخبار مرتبط

ورود متقاضیان مصرفی به بازار مسکن

اگرچه گزارش میدانی از بازار مسکن در سه هفته سپری شده از سال 95، نشان می‌دهد که بازار خرید همچنان در سکوت و رخوت دو، سه سال گذشته باقی مانده و تغییر و تحولی در بازار رخ نداده است ؛

 اما رییس اتحادیه مشاوران املاک، نظر دیگری دارد و درباره شرایط بازار خرید و فروش مسکن درسال جاری می‌گوید: طبق گزارش‌های رسیده از سوی مشاوران املاک در سطح شهر تهران و حتی کل کشور در نیمه دوم فروردین ماه سال جاری حجم مراجعات مردم به بنگاه‌های مسکن برای خرید مسکن افزایش یافته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تعادل ، حسام عقبایی در گفت‌وگویی افزایش تعداد مراجعات مردمی برای خرید مسکن را نشانه‌یی برای خروج از رکود و افزایش حجم معاملات مسکن در ماه‌های آتی می‌داند و امیدوار است که اقدامات عملیاتی در حوزه مسکن از سوی دولت رخ دهد تا بازار به گِل نشسته مسکن از رکود خارج شود.

اظهارات رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره رابطه افزایش حجم مراجعات و بهبود بازار مسکن در ماه‌های آتی در حالی منتشر می‌شود که اغلب کارشناسان حوزه مسکن معتقدند که رونق بازار مسکن وابسته به شاخص‌های کلان اقتصادی است و تا زمانی که نشانه‌های رونق در این شاخص‌ها مشاهده نشود، نمی‌توان چشم انتظار بهبود بازار مسکن بود. یکی از این کارشناسان فرهاد بیضایی است که رونق بازار مسکن را موثر از رونق شاخص‌های کلان اقتصادی می‌داند. وی معتقد است که بخش‌های اقتصادی از جمله مسکن از رکود خارج نمی‌شود تا زمانی که اقتصاد کلان رونق یابد.

بیضایی در گفت‌وگویی به عوامل تاثیرگذار در رونق بازار مسکن اشاره می‌کند و می‌افزاید: مهم‌ترین شاخص رونق میزان تولیدات و پروانه‌های ساختمان و همچنین حجم معاملات است پس با توجه به اینکه این شاخص‌ها تحرک جدی نداشته‌اند و فرآیند آنها نزولی است، بنابراین رکود همچنان ادامه داد. گفتنی است در این زمینه می‌توان به کاهش بیش از 50 درصدی پروانه‌های ساخت صادرشده در یکی، دوسال گذشته اشاره کرد.

 کاهش سود عامل بهبود بازار
جدا از وجود یا نبود نشانه‌های رونق دربازار مسکن، یکی از اقدامات دولت یازدهم برای خروج مسکن از رکود و بهبود بازار، ارائه انواع تسهیلات خرید است که شرایط دریافت و بازپرداخت این تسهیلات همواره مورد انتقاد کارشناسان بوده است. به گفته فعالان اقتصادی یکی از عواملی که می‌تواند بهبود بازار مسکن را به همراه داشته باشد کاهش نرخ سود بانکی و افزایش دوره بازپرداخت است که این موضوع نیز از سوی، ‌رییس اتحادیه مشاوران املاک تایید می‌شود. عقبایی در این زمینه می‌گوید: نرخ سود بانکی نقش مهم و بسزایی در بازار مسکن دارد به همین دلیل کاهش نرخ سود بانکی به نفع اقتصاد کلان کشور و ساخت و ساز مسکن است.

وی می‌افزاید: کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی بر رونق بخش مسکن و ساخت و ساز تاثیر مثبتی خواهد داشت اما اینکه کاهش نرخ سود سپرده بر بازار اجاره‌بها تاثیرگذار باشد باید گفت که این برنامه هیچ تاثیری نمی‌تواند بر نرخ اجاره‌بها داشته باشد.

 رشد 50 میلیون تومانی سود وام
علاوه بر بالابودن نرخ سود تسهیلات بانکی، دوره کوتاه بازپرداخت نیز از مواردی است که دریافت وام برای خرید مسکن را با اما و اگرهایی مواجه می‌کند و می‌تواند تعداد متقاضیان وام‌های خرید مسکن را کاهش دهد، ‌البته مسوولان وزارت راه و شهرسازی بارها اعلام کرده‌اند که برنامه‌هایی برای افزایش دوره زمانی بازپرداخت تسهیلات از 12 سال به 20 تا 30 سال دارند و در همین راستا حامد مظاهریان، معاون اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز چندی پیش افزایش مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی را از اهداف این وزارتخانه اعلام کرد وگفت: بانک مسکن به عنوان بانک عامل اعطای تسهیلات خرید مسکن باید دو فاکتور کاهش نرخ سود و افزایش زمان بازپرداخت را نیز براساس مصوبه شورای پول و اعتبار لحاظ کند اما با وجود این به نظر می‌رسد که بانک مسکن تمایلی برای افزایش مدت زمان بازپرداخت ندارد زیرا مدیر طرح و برنامه بانک مسکن می‌گوید: با افزایش زمان بازپرداخت اقساط وام به 20سال، 300هزار تومان از مبلغ اقساط کم اما 50 میلیون تومان به سود تسهیلات اضافه می‌شود.

محمدحسن مرادی اما در گفت‌وگویی اظهار می‌کند: به ازای 160میلیون تومان وام خرید مسکن متقاضیان در نهایت با سود 13درصد در مدت بازپرداخت 12سال، 214میلیون و 500هزار تومان می‌پردازند که از این مبلغ 160میلیون تومان اصل مبلغ تسهیلات است و حدود 156میلیون تومان هم سود وام است. مرادی می‌گوید: اگر این دوره باز پرداخت 12سال را به 20سال افزایش دهیم و به 240 ماه برسیم، نرخ اقساط که به روش مستقیم2میلیون و 199هزار تومان در بازپرداخت 12ساله است، با افزایش مدت بازپرداخت، میزان اقساط ماهانه به یک میلیون و 800هزار تومان می‌رسد اما ازسوی دیگر به سود این وام 50میلیون تومان اضافه خواهد شد که صرفه اقتصادی برای متقاضیان ندارد.

بنابراین اگرچه وزارت راه و شهرسازی برای افزایش تعداد دریافت‌کنندگان تسهیلات خرید مسکن و به تبع آن خروج از رکود و بهبود بازار مسکن تلاش دارد تا شرایط دریافت را تسهیل کند اما بانک مسکن چندان تمایلی برای تغییر شرایط فعلی ندارد زیرا اگرچه افزایش زمان بازپرداخت می‌تواند، سودی 50 میلیون تومانی را برای این بانک به همراه داشته باشد اما کاهش نرخ سود بانکی باتوجه به نرخ سود سپرده 18درصدی برای بانک‌ها به‌صرفه نیست و به نظر نمی‌رسد که بانک مسکن گام موثری در زمینه افزایش زمان بازپرداخت بردارد.
ارسال به توییتر
 
 

اخبار مرتبط

  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    
 
----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان

 
 

 

خوش آمدید : فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران : جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 02166122699 – 02166122692 -09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-1 فروش آپارتمان سند اداری و واحدهای , مغازه , تجاری در خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-5 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر کلیه شرکت ها اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 66122699 – 66122692 - 66120538-09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa رامسر- آپارتمان - فروش -خرید - آپارتمان اجاره ای - آپارتمان فروشی . + الهیه - املاک - باغ فروشی - تهیه مسکن - خرید آپارتمان - خرید خانه - رهن اجاره - رهنی - زعفرانیه . - زمین صنعتی - زمین فروشی - سوله - فردیس - فرمانیه - فروش آپارتمان - فروش خانه - فروش ویلا - فروش کلنگی . - فروشی - محمودیه - مسکن - مشارکت در ساخت - مشاورین املاک - مغازه - ملک - نیاوران - کارخانه - کرج - کلنگی - یوسف آباد - قیمت آپارتمان در تهران , قیمت آپارتمان در تهران همشهری , قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار , قیمت آپارتمان در تهرانپارس , قیمت آپارتمان در کیش , قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان , قیمت آپارتمان , جدول قیمت آپارتمان در تهران , جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , جدول افزایش قیمت مسکن مهر , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول , قيمت مسكن در تهران , قيمت مسكن در سال 94 , قیمت آپارتمان در تجریش , قیمت آپارتمان در شمال تهران , قیمت خانه در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال شرق تهران , اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/ #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa

ادامه مطلب ...

 

دیدگاهای مختلف در رابطه با اجاره آپارتمان سال 95 : نگرانی مستاجران در آستانه فصل اجاره بها - متوسط اجاره بها در تهران؟ - 28 فروردین 98


 

نگرانی مستاجران در آستانه فصل اجاره بها

فصل اجاره بها کمتر از دو ماه دیگر آغاز می‌شود و مستاجران از هم اکنون نگران افزایش قیمت‌ها از سوی مالکان هستند.

کمتر از دوماه دیگر، فصل نقل و انتقالات آغاز می‌شود و مستاجران برای یافتن خانه مناسب به بنگاه‌های مختلف سر می زنند تا آپارتمانی با قیمت مناسب پیدا کنند اما شواهد بازار نشان می‌دهد که امسال هم مانند سال‌های گذشته، اجاره بها با رقم‌های بیشتری تعیین می‌شود و با وجود ثبات و حتی کاهش قیمت مسکن، اجاره بها روند افزایشی خود را ادامه می‌دهد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، هرچند که روند افزایشی اجاره بها نسبت به سال‌هایی که مسکن در اوج قیمت بود، کمتر است اما بازهم پرداخت رقم‌های سنگین اجاره برای اغلب مستاجران دشوار بوده و آنها مجبورند هر ساله رقم بیشتری را نسبت به سال قبل بپردازند.

براین اساس، اجاره بها در برخی محله‌های شهر تهران بیش از یک میلیون تومان برای هرمترمربع تعیین می شود در حالی که آپارتمان‌ها امکانات خاصی ندارند ضمن آنکه اجاره بها در محله های متوسط و رو به پایین هم کمی پایین تر از این رقم تعیین می‌شود.

اجاره بها در برخی محله های تهران کوچه به کوچه و خیابان به خیابان متفاوت است به طوری که در یک خیابان نرخ‌ها کمتر از متری یک میلیون تومان و در خیابان بعدی بالاتر از این رقم تعیین می‌شود.

بنابراین با نزدیک شدن به فصل اجاره بها، بازهم مستاجران این نگرانی را دارند که صاحبخانه ها با گرانی اجاره بها مشکلات بیشتری را پیش روی آنها بگذارند. موضوعی که هرساله اتفاق می افتد و اغلب صاحبخانه حداقل ۲۰ درصد به اجاره بهای سال گذشته می‌افزایند.

اجاره بها در برخی محله‌های تهران

براساس گزارشها، در پیامبرشرقی - خیابان شهاب واحدی ۵۵ متری، فول امکانات با عمر ۱۲ساله ۵۷ میلیون تومان و در پونک - بلوار کمالی واحدی ۵۵ متر یک خوابه، طبقه ۴ با شرایط ۱۰ میلیون تومان رهن و ماهی یک میلیون تومان اجاره داده می شود.

آپارتمان دیگری با همین متراژ در اتوبان شهید محلاتی با پارکینگ طبقه اول ۱۲ میلیون تومان رهن و ۶۰۰ هزار تومان ماهیانه، اجاره داده می شود و در نازی آباد هزاردستگاه برای واحدی ۵۲ متری و تکواحدی ۴۸ میلیون تومان رهن کامل تعیین شده است.

همچنین در دیباجی جنوبی واحدی ۵۵ متری با ۱۵ میلیون تومان رهن و یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ماهانه، اجاره داه می شود و واحد دیگری با متراژ ۵۲ متر طبقه اول با پارکینگ و انباری با ۱۲ میلیون تومان رهن و یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان در هرماه، به اجاره می‌رسد.

براین اساس، واحدی ۶۵ متری در پونک - طالقانی، طبقه دوم با پارکینگ و انباری، بازسازی شده ۶۰ میلیون تومان رهن داده می شود و واحد دیگری با همین متراژ یکخوابه طبقه سوم با پارکینگ و انباری، با شرایط ۴۰ میلیون تومان رهن و ۴۰۰ هزار تومان ماهیانه به اجاره می رسد.

همچنین واحد دیگری در پونک - عدل با مساحت ۶۵ متر و یکخوابه ۵۵ میلیون تومان رهن داد می شود و در شریعتی شمال خواجه عبداله برای واحدی ۷۰متری و یکخوابه با امکانات ۱۵ میلیون تومان رهن و ۲ میلیون تومان اجاره دریافت می‌شود.

ارسال به توییتر
 

اخبار مرتبط

بازار بهاری اجاره:

متوسط اجاره بها در تهران؟

در بازار اجاره در شهر تهران از ابتدای سال تعداد 693 معامله صورت گرفته که منطقه 1 با متوسط قیمت 3.83 میلیون تومان گران ترین و منطقه 18 با متوسط قیمت 0.48 میلیون تومان ارزان ترین قیمت را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، در فروردین ماه سال جاری متوسط قیمت اجاره بها 1.45 میلیون تومان اعلام شده است.همچنین در منطقه 2 با متوسط قیمت 2.51 میلیون تومان 106 مورد معامله انجام شده که در بین مناطق 22 گانه بیشترین معامله را به خود اختصاص داده است.
منطقه 20 نیز با یک مورد معامله کمترین تعداد معاملات را به خود اختصاص داده است.

جدول زیر متوسط قیمت اجاره در مناطق 22 گانه تهران را نشان می دهد:

دیدگاهای مختلف در رابطه با اجاره آپارتمان سال 95 : نگرانی مستاجران در آستانه فصل اجاره بها - متوسط اجاره بها در تهران؟ - 28 فروردین 98

ارسال به توییتر
 

کلید واژه ها

 اجاره بها

اخبار مرتبط

بازار فروش و اجاره مسکن در سال 95

حسام عقبائی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک سرنوشت بازار مسکن سال ۹۵ را در بخش فروش و اجاره اینگونه پیش بینی می‌کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از همشهری، با توجه به شرایط اقتصاد مسکن و بازار آن در سال ۹۴و همچنین فضای اقتصاد کلان کشور، می‌توان سرنوشت بازار مسکن در سال ۹۵را در بخش فروش و اجاره تا حدود زیادی پیش‌بینی کرد:

1-در نیمه اول سال 95احتمالا فاز نخست خروج از رکود را شاهد خواهیم بود. پیش‌بینی می‌شود که با توجه به فضای اقتصاد کلان و آغازحرکت اقتصادی، در نیمه اول سال، بازار مسکن رکودی را که از سال 92در آن گرفتار شده ازسر بگذراند. با این حساب امید می‌رود که حجم معاملات مسکن در 6ماه نخست امسال نسبت به‌سال گذشته با افزایش مواجه شود تا بتوان از رونق نسبی در بازار سخن گفت.

2-بازگشت رونق به مفهوم واقعی اما احتمالا از نیمه دوم سال 95محقق خواهد شد. پیش‌بینی می‌کنیم که در نیمه دوم سال 95با توجه به ورود تسهیلات جدید مسکن به بازار و عملیاتی شدن برنامه‌های مربوط به افزایش قدرت خرید متقاضیان، رونق معاملات اتفاق بیفتد.

3-نکته مهم این است که بازگشت رونق به بازار مسکن به مفهوم گرانی یا سونامی قیمت نیست. آنچه در گفتمان اقتصادی ایران و در توده مردم شکل گرفته اینگونه است که رونق را مترادف با گرانی می‌دانند اما در مورد بخش مسکن، وضعیت گردش و حجم نقدینگی آنچنان نیست که بتوان از ایجاد موج گرانی سخن گفت.

4-پیش‌بینی می‌شود که با رونق معاملات مسکن در نیمه دوم سال، رونق گردش مالی در این بخش، افزایش تولید و بالارفتن تعداد صدور پروانه‌های ساختمانی رقم بخورد. طی سال‌های اخیر صدور پروانه‌های ساختمانی 50تا 60درصد کاهش یافته که این موضوع بخش تولید و عرضه مسکن را با چالش مواجه ساخته است.

5-بازار اجاره مسکن که معمولا از نیمه دوم فروردین‌ماه تا پایان شهریورماه با رونق مواجه است شرایطی دارد که مالکان باید به آن پایبند باشند. علائم و آمارهای موجود از قیمت مسکن نشان می‌دهد که در سال جدید هیچ نوع افزایشی در مبلغ اجاره‌بها رقم نخواهد خورد چراکه هیچ نوع شاخصی که تأیید‌کننده افزایش مبلغ اجاره مسکن باشد در اقتصاد کشور دیده نمی‌شود. از آنجا که قیمت مسکن تغییری را در سال 94تجربه نکرده است و آمارهای بانک مرکزی نیز این موضوع را اثبات می‌کند، هر نوع افزایش اجاره‌بها غیرمتعارف و غیرمنطقی است بنابراین توصیه ما به مالکان این است که با همان مبلغ گذشته به تمدید قرارداد مستأجرها بپردازند و انتظار افزایش اجاره را نداشته باشند.

6-سود بانکی یا نرخ تورم نمی‌تواند مبنای محاسبه اجاره بهای مسکن باشد چراکه تنها مرجع بازار اجاره، قیمت مسکن است. سال گذشته با وجود تأکید بر این نکته بازهم افزایش 10درصدی اجاره‌بها رقم خورد اما فرهنگ تثبیت نسبی قیمت به واسطه کاهش تورم در بازار مسکن در حال نهادینه شدن است و امید می‌رود که در سال 95بر این مبنا گام برداشته شود.

ارسال به توییتر
 
 

کلید واژه ها

 مسکن  حسام عقبائی

اخبار مرتبط

ادامه شیب آرام افزایش اجاره بها

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه هنوز ظرفیت افزایش اجاره‌بها در بازار مسکن وجود دارد، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم خیز خروج از رکود در بازار مسکن بدون افزایش قیمت‌ها از تابستان برداشته شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایلنا ، علی چگنی در گفت‌وگویی با اشاره به وضعیت صندوق‌های زمین و ساختمان در سال گذشته، اظهار داشت: یکی از ابزارهای رونق مسکن غیر‌از استفاده از تسهیلات بازار بانکی، تغذیه از بازار سرمایه است و در ماده 14 قانون ساماندهی هم آمده است که برای گسترش و توسعه بازارهای مالی دشر بخش مسکن علاوه بر بانک‌ها می‌توان از بازار سرمایه هم استفاده کرد، به این معنا که سرمایه‌های خرد را وارد بازار مسکن کرد.

وی افزود: صندوق‌های زمین و ساختمان نهادهای نوپا هستند و هنوز مردم با کارکرد این صندوق‌ها آشنایی ندارند و توسعه این صندوق‌ها نیاز به زمان دارد. چگنی ادامه داد: از سوی دیگر اقتصاد کشور و به دنبال آن بخش مسکن سه سال است که در رکود به سر می‌برد و یکی از دلایلی که صندوق‌های زمین و مسکن توسعه نیافت هم همین بحث رکود بود.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم در سال جاری صندوق‌های زمین و مسکن فعالیت جدی‌تری داشته باشند، گفت: پیش‌بینی ما این است که تعداد این صندوق‌ها هم افزایش یابد و پیش از این حدود 20 صندوق هم در صف اخذ مجوز برای تأسیس بودند و به‌طور حتم در سال جاری استفاده از این ابزار برای خانه‌دار شدن متقاضی بیشتری خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی فرصت مناسبی برای خرید خانه است، گفت: معتقدم اکنون زمان خوبی برای تبدیل به احسن ملک و اقدام برای خرید مسکن است. چگنی همچنین درباره وضعیت بازار مسکن در سال جاری گفت: پیش‌بینی می‌کنیم فضای اقتصادی حوزه مسکن در سال جاری بهتر از سال گذشته باشد اما به معنای رونق و افزایش قیمت‌ها نیست و همچنان نرخ تورم مسکن کمتر از نرخ تورم عمومی خواهد بود اما فعالیت و فضای کسب‌و‌کار در حوزه مسکن در سال جاری بهتر می‌شود اما تأکید می‌کنم، این به معنای افزایش قیمت مسکن نیست و خیز خروج از رکود از تابستان امسال برداشته می‌شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درباره وضعیت اجاره‌بها و پیش‌بینی آن در سال جاری، اظهار داشت: اجاره‌بها در دو سال گذشته به دلیل افزایش عرضه، کمترین افزایش بها را داشت چراکه بسیاری‌ها نتوانستند در دوره رکود ملک خود را بفروشند و آن را به بازار اجاره منتقل کردند. وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم افزایش اجاره بها در سال جاری شدت زیادی نداشته باشد و افزایش بها، نزدیک به تورم یا حتی زیر نرخ تورم باشد، باوجود اینکه ظرفیت افزایش قیمت‌ها در بازار اجاره هنوز وجود دارد. 

چگنی با رد اینکه علت افزایش اجاره‌بها کاهش عرضه بوده است، تأکید کرد: به هیچ وجه در بازار اجاره کاهش عرضه نداشتیم و علت افزایش اجاره بها کاهش عرضه نیست. افزایش اجاره بها در دو سال اخیر قابل توجه نبوده و معتقدم عرضه واحدهای اجاره‌ای مسکونی افزایش هم یافته است، چراکه علاوه بر واحدهای مسکونی اجاره‌ای، واحدهایی هم که به فروش نرفتند در بازار اجاره عرضه شدند. مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن افزود: از سوی دیگر شاخص تراکم خانوار در واحد مسکونی کاهش یافته و این نشان می‌دهد که نسبت موجودی مسکن به خانوار افزایش داشته که مفهوم آن افزایش عرضه واحدهای اجاره‌ای و فروش است. 

پیش از این حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی درباره بازار اجاره بها گفته بود که هنوز نرخ‌های اجاره‌بها کمتر از تورم است و خطری را ایجاد نمی‌کند و در یک فرآیند شاخص‌های مهم اقتصادی یکدیگر را دنبال می‌کنند و به هم می‌رسند. اگر مسکن در سال‌های ۹۰ و ۹۱ افزایش شدید قیمت پیدا می‌کند و در رکود باقی می‌ماند و دوباره تورم ادامه می‌یابد، در نقاطی این اقتصاد به هم می‌رسد. افزایش قیمت مسکن بسیار دنباله رو تورم است و اینها یکدیگر را پوشش می‌دهند ضمن آنکه در حال حاضر هم اجاره بها کمتر از نرم تورم است بنابراین برای مالکان از نظر اقتصادی هنوز صرفه ندارد.
ارسال به فیسبوک

کلید واژه ها

 مسکن  اجاره بها
 
 قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    
 
----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان
 

 

خوش آمدید : فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران : جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 02166122699 – 02166122692 -09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-1 فروش آپارتمان سند اداری و واحدهای , مغازه , تجاری در خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-5 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر کلیه شرکت ها اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 66122699 – 66122692 - 66120538-09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa رامسر- آپارتمان - فروش -خرید - آپارتمان اجاره ای - آپارتمان فروشی . + الهیه - املاک - باغ فروشی - تهیه مسکن - خرید آپارتمان - خرید خانه - رهن اجاره - رهنی - زعفرانیه . - زمین صنعتی - زمین فروشی - سوله - فردیس - فرمانیه - فروش آپارتمان - فروش خانه - فروش ویلا - فروش کلنگی . - فروشی - محمودیه - مسکن - مشارکت در ساخت - مشاورین املاک - مغازه - ملک - نیاوران - کارخانه - کرج - کلنگی - یوسف آباد - قیمت آپارتمان در تهران , قیمت آپارتمان در تهران همشهری , قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار , قیمت آپارتمان در تهرانپارس , قیمت آپارتمان در کیش , قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان , قیمت آپارتمان , جدول قیمت آپارتمان در تهران , جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , جدول افزایش قیمت مسکن مهر , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول , قيمت مسكن در تهران , قيمت مسكن در سال 94 , قیمت آپارتمان در تجریش , قیمت آپارتمان در شمال تهران , قیمت خانه در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال شرق تهران , اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/ #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa

ادامه مطلب ...

 

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت : فیمت روز آپارتمان در منطقه های سهروردی ، مجدیه ، اطراف دریاچه چیتگر ، شهریار ، دوخوابه و سوئیت در شهر تهران - 27 فروردین 95


   نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

مظنه آپارتمان در سهروردی تهران؟ +جدول

اقتصاد آنلاین - تقی کاظمی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه سهروردی تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه رسمی املاک می‌باشد؛

 
 
قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه سهروردی تهران
ارسال به توییتر
 

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت؛

آپارتمان در مجیدیه تهران متری چند؟ +جدول

اقتصاد آنلاین- محمود باقری: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در مجیدیه تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد:

 
 
قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در مجیدیه تهران
ارسال به توییتر
 

کلید واژه ها

 مسکن  قیمت مسکن  مجیدیه

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت؛

مظنه آپارتمان در شهر شهریار؟ +جدول

اقتصاد آنلاین - تقی کاظمی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در شهر شهریار است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:

 
 
قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در شهر شهریار ا
ارسال به توییتر
 

کلید واژه ها

 قیمت مسکن  شهریار

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

آپارتمان نوساز اطراف دریاچه چیتگر چند؟+جدول

آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت آپارتمان در منطقه همت غرب تهران است.

اقتصاد آنلاین - محمود باقری: بر اساس معاملات انجام شده مسکن در منطقه همت غرب شهر تهران طی یک ماه گذشته، یک واحد آپارتمان 161 متری نوساز اطراف دریاچه چیتگر، متری 4 میلیون و 300 هزار تومان و در مجموع 692 میلیون فروخته شده است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد:

 

 
جدول قیمت آپارتمان در منطقه همت غرب تهران
 
ارسال به توییتر
 
 
 

کلید واژه ها

 قیمت مسکن  تهران  همت

اخبار مرتبط

نرخ خریدوفروش املاک پایتخت؛

مظنه آپارتمان‌های دوخوابه تهران؟ +جدول

اقتصاد آنلاین - مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان دو خوابه در مناطق مختلف شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد:

 
ل قیمت معاملات انجام شده آپارتمان دو خوابه در مناطق مختلف شهری تهران
 
ارسال به توییتر
 
 

کلید واژه ها

 قیمت مسکن

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت؛

قیمت روز سوییت در شهر تهران؟ +جدول

اقتصاد آنلاین - علی کیوان پناه : به گزارش اقتصاد آنلاین، آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده انواع سوییت در شهر تهران می باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه رسمی املاک می‌باشد:

 
 
 قیمت معاملات انجام شده انواع سوییت در شهر تهران
ارسال به توییتر
 

کلید واژه ها

 قیمت مسکن  تهران  سوییت

اخبار مرتبط

 امیدواریم استحکام ، زیبائی و مهمتر از همه اعتبار فروشنده شرکت سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران متعلق به بانک صادرات)شما را ترغیب نماید تا در صورت نیاز به ملکی در شمال شهر تهران برای سکونت در محیطی دلپذیر و زیبا و یا سرمایه گذاری مطمئن ، یکی از خریداران این برج های آرامش بخش باشید.

اطلاعیه پیش فروش آپارتمان در خیابان فرشته تهران

 فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران

===============================
  قیمت آپارتمان در تهران ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری ,  قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین  , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار  ,  قیمت آپارتمان در تهرانپارس  ,  قیمت آپارتمان در کیش ,   قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان  ,  قیمت آپارتمان  ,  جدول قیمت آپارتمان در تهران  ,  جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  جدول افزایش قیمت مسکن مهر  ,  جدول قیمت مسکن در مناطق تهران  ,  قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول  ,  قيمت مسكن در تهران  ,  قيمت مسكن در سال 94  ,  قیمت آپارتمان در تجریش ,  قیمت آپارتمان در شمال تهران  ,  قیمت خانه در شمال تهران  ,  قیمت مسکن در شمال تهران  , قیمت مسکن در شمال شرق تهران  ,    
 
----------------------------------

#ملک , #خرید ملک , خرید مسکن #آپارتمان , #خرید آپارتمان , #خرید ملک در تهران ,
 #,ویلا  , #آپارتماناداری ,
 #apartment  , #آپارتمان , # فروش آپارتمان#خرید آپارتمان , # رامسر, #شمال , #شمال تهران ,    
#خیابان فرشته , # آپارتمان خیابان آقا بزرگی , # خرید آپارتمان در خیابان فرشته تهران ,
=============
اطلاعیه فروش آپارتمانهای سند اداری و مغازهای تجاری
 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ،  دندانپزشکی  ، علوم آزمایشگاهی  و داروسازی
واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر  کلیه شرکت ها
اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT
----------------------------------------------------------------------

قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان  قیمت آپارتمان
 
 

 

 

خوش آمدید : فروش ( پیش فروش ) آپارتمان در خیابان فرشته تهران : جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 02166122699 – 02166122692 -09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-1 فروش آپارتمان سند اداری و واحدهای , مغازه , تجاری در خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/apartment-5 فروش واحد های تجاری و آپارتمان های اداری در بر خیابان آزادی تهران : مغازه های داخل پاساژ مناسب برای موبایل ، کامپیوتر ، صنایع دانش بنیان ، صنایع پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم آزمایشگاهی و داروسازی واحد های اداری در متراژ های 60 الی 110 متر مناسب برای دفاتر کلیه شرکت ها اول منطه زوج و فرد طرح ترافیک با تامین پارکینگ 100 درصد و دسترسی مترو ، BRT جهت اطلاع از قیمت آپارتمان ها و بازدید پروژه با شماره های 66122699 – 66122692 - 66120538-09109808524 حوزه فروش تماس حاصل فرمایید. #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa رامسر- آپارتمان - فروش -خرید - آپارتمان اجاره ای - آپارتمان فروشی . + الهیه - املاک - باغ فروشی - تهیه مسکن - خرید آپارتمان - خرید خانه - رهن اجاره - رهنی - زعفرانیه . - زمین صنعتی - زمین فروشی - سوله - فردیس - فرمانیه - فروش آپارتمان - فروش خانه - فروش ویلا - فروش کلنگی . - فروشی - محمودیه - مسکن - مشارکت در ساخت - مشاورین املاک - مغازه - ملک - نیاوران - کارخانه - کرج - کلنگی - یوسف آباد - قیمت آپارتمان در تهران , قیمت آپارتمان در تهران همشهری , قیمت آپارتمان در تهران همشهری آنلاین , قیمت آپارتمان در تهران روی دیوار , قیمت آپارتمان در تهرانپارس , قیمت آپارتمان در کیش , قیمت آپارتمان در شهرک غرب , قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان , قیمت آپارتمان , جدول قیمت آپارتمان در تهران , جدول قیمت آپارتمان مناطق تهران , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , جدول افزایش قیمت مسکن مهر , جدول قیمت مسکن در مناطق تهران , قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران+جدول , قيمت مسكن در تهران , قيمت مسكن در سال 94 , قیمت آپارتمان در تجریش , قیمت آپارتمان در شمال تهران , قیمت خانه در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال تهران , قیمت مسکن در شمال شرق تهران , اطلاعیه پیش فروش آپارتمان اداری و مغازه تجاری در بر خیابان آزادی تهران https://sites.google.com/site/farasazehgostar/ #تهران #اداری #تجاری #مسکونی #مغازه #آپارتمان #ملک #املاک #خرید #فروش #قیمت #مغازه #فرشته #برج #رامسر #ویلا #قیمت آپارتمان #شمال https://sites.google.com/site/farasa

ادامه مطلب ...

 

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت : حوالی میدان ونک ، پاسداران ، شرق تهران ، گیشا ، مهر آباد ، نارمک ، مرزداران ، شمال و شرق تهران ... منتهی به 24 فروردین 95

Contents

 1.  نرخ خرید و فروش املاک پایتخت
  1. 1.1 مظنه آپارتمان 100 متری در تهران؟ +جدول
 2. گروه
 3. کلید واژه ها
 4. اخبار مرتبط
  1. 4.1 نرخ اجاره بهای املاک پایتخت
   1. 4.1.1 اجاره‌بهای آپارتمان‌های 100متری پایتخت +جدول
 5. گروه
 6. کلید واژه ها
 7. اخبار مرتبط
  1. 7.1 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 7.1.1 مظنه آپارتمان در منطقه 6 شهر تهران؟ +جدول
 8. گروه
 9. کلید واژه ها
 10. 10 اخبار مرتبط
  1. 10.1 رخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 10.1.1 مظنه لوکس‌ترین آپارتمان‌های تهران؟ +جدول
 11. 11 گروه
 12. 12 کلید واژه ها
 13. 13 اخبار مرتبط
  1. 13.1 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 13.1.1 آپارتمان در شرق تهران چند؟ +جدول
 14. 14 گروه
 15. 15 کلید واژه ها
 16. 16 اخبار مرتبط
  1. 16.1 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 16.1.1 قیمت آپارتمان در بلوار کشاورز تهران؟ +جدول
 17. 17 گروه
 18. 18 کلید واژه ها
 19. 19 اخبار مرتبط
  1. 19.1 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 19.1.1 آپارتمان حوالی میدان ونک چند؟ +جدول
 20. 20 گروه
 21. 21 کلید واژه ها
 22. 22 اخبار مرتبط
  1. 22.1 رخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 22.1.1 مظنه آپارتمان در منطقه گیشا تهران؟ +جدول
 23. 23 گروه
 24. 24 کلید واژه ها
 25. 25 اخبار مرتبط
  1. 25.1 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 25.1.1 مظنه آپارتمان‌های 50 متری تهران؟ +جدول
 26. 26 گروه
 27. 27 کلید واژه ها
 28. 28 اخبار مرتبط
  1. 28.1 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 28.1.1 مظنه آپارتمان در پاسداران تهران؟ +جدول
 29. 29 گروه
 30. 30 کلید واژه ها
 31. 31 اخبار مرتبط
  1. 31.1 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 31.1.1 آپارتمان حوالی فرودگاه مهرآباد چند؟ +جدول
 32. 32 گروه
 33. 33 کلید واژه ها
 34. 34 اخبار مرتبط
  1. 34.1 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 34.1.1 مظنه آپارتمان نزدیک ایستگاه مترو؟ +جدول
 35. 35 گروه
 36. 36 کلید واژه ها
 37. 37 اخبار مرتبط
  1. 37.1 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 37.1.1 آپارتمان در منطقه مرزداران تهران چند؟ +جدول
 38. 38 گروه
 39. 39 کلید واژه ها
 40. 40 اخبار مرتبط
  1. 40.1  نرخ خرید و فروش زمین در پایتخت
   1. 40.1.1 مظنه زمین در تهران چند؟ +جدول
 41. 41 گروه
 42. 42 کلید واژه ها
 43. 43 اخبار مرتبط
  1. 43.1 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 43.1.1 آپارتمان در شمال شهر تهران چند؟ +جدول
 44. 44 گروه
 45. 45 کلید واژه ها
 46. 46 اخبار مرتبط
  1. 46.1 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 46.1.1 با 100میلیون کجا می‌توان‌ خانه‌ خرید؟ +جدول
 47. 47 گروه
 48. 48 کلید واژه ها
 49. 49 اخبار مرتبط
  1. 49.1 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت
   1. 49.1.1 مظنه نوساز در نارمک تهران؟ +جدول
 50. 50 گروه
 51. 51 کلید واژه ها
 52. 52 اخبار مرتبط
  1. 52.1 نرخ اجاره بهای املاک پایتخت
   1. 52.1.1 اجاره‌بهای خانه‌های نقلی تهران؟ +جدول
 53. 53 گروه
 54. 54 کلید واژه ها
 55. 55 اخبار مرتبط
 

 نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

مظنه آپارتمان 100 متری در تهران؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-محمود باقری: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان 100 متری در مناطق 22گانه شهری تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:

 
 
قیمت معاملات انجام شده آپارتمان 100 متری در مناطق 22گانه شهری تهران
ارسال به توییتر

کلید واژه ها

 ‌ قیمت مسکن  ‌ تهران

اخبار مرتبط

نرخ اجاره بهای املاک پایتخت

اجاره‌بهای آپارتمان‌های 100متری پایتخت +جدول

اقتصاد آنلاین-علی کیوان پناه: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده اجاره آپارتمان 100 متری در مناطق شهری تهران است. بنابر عرف بازار، در ازای کم کردن یک میلیون تومان از ودیعه، 30 هزار تومان به اجاره بهای ماهیانه اضافه می شود.لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:

 
 
قیمت معاملات انجام شده اجاره آپارتمان 100 متری در مناطق شهری تهران
ارسال به توییتر

اخبار مرتبط

نرخ خرید و فروش املاک پایتخت

مظنه آپارتمان در منطقه 6 شهر تهران؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه 6 تهران است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می باشد:

 
 
قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه 6 تهران
ارسال به توییتر

کلید واژه ها

 ‌ قیمت مسکن  ‌ تهران

اخبار مرتبط

رخ خرید و فروش املاک پایتخت

مظنه لوکس‌ترین آپارتمان‌های تهران؟ +جدول

اقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده 15 آپارتمان گران شمال تهران شامل مناطق یک تا چهار است که در فروردین ماه سال 95 معامله شده است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه مشاورین املاک کشور می‌باشد: